Siess wygrał w finale z Duńczykiem Jonasem Winterbergiem-Poulsenem 15:13. Złoty medal Igrzysk Europejskich to największy indywidualny sukces w karierze gdańszczanina, który wcześniej nie stał na podium ani imprez mistrzowskich, ani zawodów Pucharu Świata i nie był też mistrzem Polski.

Pół godziny wcześniej do walki o złoto stanęła Swatowska-Wenglarczyk, ale przegrała z Ukrainką Dżoan Fejbi Beżurą 12:15.

Wywalczone cztery medale

Polscy szermierzy łącznie wywalczyli już cztery medale. W niedzielę złoto zdobyła florecistka Julia Walczyk-Klimaszyk, a srebro szablista Krzysztof Kaczkowski.

Wszystko układa się świetnie, mamy już dwa złota i dwa srebra. Fantastyczne wyniki, nic, tylko się cieszyć - podsumował Siess.

Na strzelnicy we Wrocławiu Natalia Kochańska wywalczyła nie tylko srebrny medal IE w konkurencji karabinu trzy postawy, ale także kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

"Nie można porównywać i mówić co jest ważniejsze, czy medal, czy kwalifikacja, ale muszę przyznać, że ta przepustka na olimpiadę mega cieszy. Szczerze mówiąc, jak usłyszałam, że ją wywalczyłam, a jeszcze musiałam strzelać, to już emocje przejęły nade mną kontrolę" – przyznała po zawodach Kochańska.

Sukcesy w taekwondo

W Krynicy-Zdroju dobiegły końca zmagania w taekwondo. Kibice gospodarzy wreszcie doczekali się sukcesu. Po srebrny medal sięgnęła Aleksandra Kowalczuk w kat. +73 kg.

Z kolei w Myślenicach rozpoczęła się rywalizacja w innym sporcie walki - muaythai (boks tajski). Brązowe medale zdobyli Jakub Rajewski (71 kg) i Dominika Filec (60 kg). We wtorek o złoto powalczy troje innych reprezentantów gospodarzy: Oskar Siegert (67 kg), Roksana Dargiel (51 kg) i Martyna Kierczyńska (54 kg).

Bardzo dobrze spisuje się w turnieju tenisa stołowego Natalia Bajor. Po wyeliminowaniu w 1/8 finału trzynastej w rankingu światowym Austriaczki Sofii Polcanovej 4:1, w poniedziałek pokonała kolejną groźną zawodniczkę, reprezentantkę Francji Jia Nan Yuan 4:2 i jest już w półfinale.

Do półfinału zakwalifikowały się także rugbistki po zwycięstwie nad Włoszkami 33:15.

Reprezentacja Polski zdobyła dotychczas 30 medali - 10 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych. To prawie tyle, co łącznie w dwóch poprzednich edycjach Igrzysk Europejskich - w Baku (20 medali) i w Mińsku (14).

W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni zajmują czwarte miejsce. Prowadzą Włochy (18-17-23) przed Hiszpanią (18-11-11) i Ukrainą (12-7-6).