Zapowiedź imprezy

Są parą od dziewięciu lat, 17 maja w dniu święta narodowego Norwegii urodziła im się córka. Hoff oświadczył się biegaczce już przed dwoma laty, lecz ona czekała i zaplanowała ślub z wielką pompą w kurorcie Roeros oddalonym o 25 kilometrów od jej rodzinnej, liczącej 600 mieszkańców wsi Dalsbygda.

Reklama

”To będzie ostra i dzika impreza w prawdziwie wiejskim stylu, do rana, a nawet dłużej, więc poradziłam gościom, aby przez kilka dni przed nią solidnie wypoczęli” - powiedziała 35-letnia biegaczka dziennikowi "Verdens Gang".

Wyjaśniła, że przygotowała dwie suknie ślubne, jedną na ceremonię, a drugą na wesele. 38-letni Hoff założy strój ludowy z Bergen.

Plany na zabawę

Po świętowaniu w Roeros goście przeniosą się następnego dnia do Dalsbygda na dalszą część uroczystości, w której udział wezmą wszyscy mieszkańcy wsi. Johaug jest jedną z najbogatszych skandynawskich sportsmenek. Zapytana o koszty odpowiedziała, że "w ogóle się nie liczą”.

Para po kilku miesiącach przemyśleń dopiero we wrześniu nadała córce imię Kristin.

”Tak nazywała się maskotka zimowych igrzysk olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku” - wyjaśniła biegaczka.

Była obecna w Trondheim, aby odebrać po ostatnich przymiarkach suknie ślubne. Tam też rozpoczęły się narciarskie tzw. ”próbne mistrzostwa świata”, gdzie była gościem honorowym i nie wykluczyła startu w nich w 2025 roku.

Obecna forma mistrzyni olimpijskiej

”Dalej regularnie trenuję, lecz nie tak intensywnie jak kiedyś. Myśl o na własnym terenie dojrzewa i teraz zaszła już tak daleko, że zdecyduję się wystartować pod warunkiem, że będę formie dającej szansę na medal” - powiedziała.

W grę wchodzi przede wszystkim bieg na 50 kilometrów ze startu wspólnego, po tym jak dystanse kobiece zrównano z męskimi, a Norweżka jest specjalistką od długich biegów.

W swojej karierze zdobyła sześć medali olimpijskich, w tym cztery złote, srebrny i brązowy, jest 14-krotną mistrzynią świata i trzy razy wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej, notując 80 zwycięstw indywidualnie.