Pierwszą bramkę dla Borussii zdobył w 26. minucie Mario Goetze. Był to jednocześnie 2,5 tys. gol tego klubu w lidze. Tuż po przerwie, w 48. minucie, piłkarze Mainz mieli wielką szansę na wyrównanie - rzutu karnego nie wykorzystał jednak Eugen Polanski. Jego strzał obronił Roman Weidenfeller. Zwycięstwo gości w 67. minucie przypieczętował Paragwajczyk Lucas Barrios. Dzięki tej wygranej Borussia została pierwszą w historii drużyną Bundesligi, która wygrała pięć pierwszych wyjazdowych meczów w sezonie.

W kadrze Borussii na ten mecz zabrakło Jakuba Błaszczykowskiego, który leczy kontuzję. Zespół z Dortmundu ma teraz punkt przewagi nad niedzielnym rywalem oraz siedem nad trzecim Bayerem Leverkusen, który w sobotę pokonał na wyjeździe Schalke 1:0. Decydującą bramkę zdobył w 65. minucie Sidney Sam. Mozolnie w górę tabeli pnie się Bayern Monachium. Mistrz Niemiec wygrał z Freiburgiem 4:2 i awansował na siódme miejsce. Do lidera traci dziesięć punktów.