"Chciałbym jeszcze grać, ale już nie mogę, ciało nie jest takie jak dawniej. Nadszedł właściwy czas..." - powiedział Ronaldo, cytowany na stronie internetowej dziennika "Estado" z Sao Paulo.

Reklama

Na razie informacji o zakończeniu kariery nie potwierdził agent piłkarza Fabiano Farah. Lokalne media twierdzą, że pożegnanie z futbolem jest bardzo prawdopodobne, zwłaszcza po ostatnich niepowodzeniach klubu Ronaldo - Corinthians Sao Paolo. Zespół odpadł w pierwszej rundzie Copa Libertadores (odpowiednik europejskiej Ligi Mistrzów), a rozczarowani kibice wyładowali złość, niszcząc samochody zawodników i obrzucając klubowy autokar kamieniami. Kontrakt Ronaldo z Corinthians obowiązuje do końca 2011 roku.

Ronaldo Luiz Nazario de Lima był trzykrotnie wybierany najlepszym piłkarzem świata w plebiscycie FIFA (1996, 1997, 2002). Jest rekordzistą pod względem liczby bramek strzelonych na mundialach - 15 w czterech turniejach. Z ekipą "Canarinhos" zdobył złote medale w 1994 i 2002 (został też królem strzelców) oraz srebrny w 1998 roku. Przed pięcioma laty Brazylijczycy dotarli do ćwierćfinału.

Zanim w 1994 roku Ronaldo wyjechał do Europy, występował w Cruzeiro Belo Horizonte. Na Starym Kontynencie reprezentował barwy: PSV Eindhoven, FC Barcelona, Interu Mediolan, Realu Madryt i AC Milan. W 2009 roku wrócił do ojczyzny. Wcześniej wiele razy miał problemy z kontuzjowanym kolanem.

W drużynie narodowej Brazylii, w latach 1994-2006, rozegrał 97 spotkań i zdobył 62 gole. Po raz ostatni wystąpił w ćwierćfinale MŚ w Niemczech (0:1 z Francją). W Copa America triumfował w 1997 i 1999 roku.