Pierwsze spotkanie barażowe o prawo gry w ekstraklasie stołeczna drużyna przegrała w Cordobie z ekipą Belgrano 0:2. W rewanżu było 1:1, a sędzia mecz, który oglądało z trybun 60 tysięcy kibiców, zakończył w 89. minucie, gdy na boisko poleciały pierwsze kamienie.

Reklama

Zamieszki w okolicach stadionu i na ulicach miasta trwały wiele godzin, a z zabezpieczeniem porządku nie mogło sobie poradzić ponad 2000 policjantów. W dużym stopniu zniszczony został stadion Monumental. Na okolicznych parkingach spłonęło kilkanaście samochodów, zniszczono i splądrowano kilka sklepów.

Jednego z poważnie rannych uczestników awantur zabrano do szpitala helikopterem z boiska treningowego. Według agencji prasowej DyN, dwóch funkcjonariuszy doznało pęknięcia czaszki.

Łącznie ranne zostały co najmniej 72 osoby, w tym 33 policjantów. Zatrzymano ponad 50 osób.

3500 fanów Belgrano opuściło stadion dopiero trzy godziny po zakończeniu spotkania i w konwoju policji ruszyło w 700-kilometrową podróż do Cordoby.

W niedzielę wieczorem czasu lokalnego prokuratura zdecydowała o zamknięciu obiektu River Plate, gdyż - jej zdaniem - na mecz zostało wpuszczonych więcej widzów niż dopuszczają przepisy. Na tym stadionie 24 lipca ma się odbyć finał turnieju Copa America, czyli mistrzostw Ameryki Południowej, który Argentyna będzie gospodarzem.

"Wyznaczony limit wynosił 40 tysięcy, a zdaniem obserwatorów kibiców na trybunach było znacznie więcej" - uzasadnił decyzję prokurator Gustavo Galante. Jak dodał, apelował do organizatorów, by spotkanie odbyło się przy pustych trybunach, gdyż pierwszy mecz tych drużyn w Cordobie został na 20 minut przerwany z powodu wtargnięcia na boisko sympatyków River Plate.

Od utworzenia zawodowej ligi w 1931 roku zespół River Plate do tej pory nigdy nie opuścił elity, podobnie jak dwa inne kluby ze stolicy: Boca Juniors oraz Independiente.

Reklama

River Plate to 33-krotny mistrz Argentyny (po raz ostatni zwyciężył w mistrzostwach Apertura w sezonie 2008/2009), który dwukrotnie triumfował w najważniejszych rozgrywkach klubowych na kontynencie - Copa Libertadores (1986, 1996).

http://www.youtube.com/watch?v=NG1PsnQAGPI