Do tej pory rekordowy pod tym względem był sezon 2007/08, gdy w Champions League grało 10 polskich zawodników. W poprzedniej edycji występowało ich ośmiu.

Reklama

Obecnie najliczniej będą reprezentowani w barwach Trabzonsporu, które reprezentują bracia Paweł i Piotr Brożkowie, Arkadiusz Głowacki i Adrian Mierzejewski. Turecka ekipa co prawda przegrała w trzeciej rundzie kwalifikacji z Benfiką Lizbona, ale zajęła miejsce zdyskwalifikowanego za korupcję przez rodzimą federację Fenerbahce Stambuł, na co zgodę wyraziła UEFA.

Jednym z grupowych rywali Trabzonsporu będzie OSC Lille. W drużynie mistrza Francji od dłuższego czasu występuje Ludovic Obraniak, a tuż przed zamknięciem letniego okresu transferowego dołączył do niej Ireneusz Jeleń, który przed rokiem grał w LM jako zawodnik AJ Auxerre.

Jeszcze większa polska kolonia niż w Lille jest w Borussii Dortmund, której piłkarzami są Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek.

Pozostali Polacy w składach drużyn rywalizujących w Champions League to bramkarze. Szanse na regularne występy mają jednak Wojciech Szczęsny z Arsenalu Londyn oraz - w drugiej kolejności - Grzegorz Sandomierski z belgijskiego Genku.

Zmiennikiem Szczęsnego będzie w zespole "Kanonierów" Łukasz Fabiański, zaś Tomasz Kuszczak, któremu latem nie udało się opuścić Manchesteru United, może w każdej praktycznie chwili zostać wypożyczony do innej drużyny.

Polscy piłkarze w fazie grupowej LM sezonu 2011/12:

Trabzonspor (grupa B): Arkadiusz Głowacki, Adrian Mierzejewski, Paweł Brożek, Piotr Brożek
Borussia Dortmund (grupa F): Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek
Arsenal Londyn (grupa F): Wojciech Szczęsny, Łukasz Fabiański
OSC Lille (grupa B): Ludovic Obraniak, Ireneusz Jeleń
Manchester United (grupa C): Tomasz Kuszczak
KRC Genk (grupa E): Grzegorz Sandomierski