Miałaby ona polegać między innymi na na cofnięciu zakazu udziałów w meczach wyjazdowych zorganizowanym grupom kibiców. Polski Związek Piłki Nożnej chce również rozpocząć dyskusję o używaniu pirotechniki na stadionach.

Reklama

Poseł Ruchu Palikota Artur Dębski chwalił prezesa PZPN za realizowanie nowej polityki wobec kibiców. Polityk zaznaczył, że popiera amnestię, przywrócenie rac oraz zniesienie zakazów stadionowych.

Jarosław Kalinowski z PSL podkreślił, że swoimi działaniami Zbigniew Boniek chce zyskać sympatię kibiców. Zdaniem eurodeputowanego, jest jednak za wcześnie na liberalizację prawa dotyczącego bezpieczeństwa na stadionach. Przecież niedawno uchwaliliśmy zaostrzenie przepisów - argumentował Jarosław Kalinowski.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wyliczał przepisy, które jego zdaniem są absurdalne. Wymieniał między innymi możliwość spożywania alkoholu na stadionach i zakazy klubowe. Z tymi zakazami jest jak na filmach Barei, to klub decyduje, że tego pana wpuści, a tamtego nie - ironizował Mariusz Błaszczak.

Andrzej Halicki z PO zaznaczył, że propozycje Zbigniewa Bońka to przede wszystkim wola dialogu z kibicami, a nie zmienianie decyzji sądów. 9 stycznia odbyło się posiedzenie w Sejmie na ten temat i są przygotowane zmiany nowelizujące ustawę - przypomniał poseł PO.

Reklama

Doradca prezydenta Henryk Wujec uważa, że amnestia to pozytywna inicjatywa prezesa PZPN. Dodaje jednak, że sprzeciwia się racom i alkoholowi na stadionach. Można zaczynać swoją kadencję od pewnego rodzaju amnestii, ale z tym trzeba uważać - przekonywał Henryk Wujec.

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro jest za stanowczym zwalczaniem stadionowych chuliganów. Jednak zwykłych kibiców należy jego zdaniem wspierać.Tych fanów jest ogromna większość, ale trzeba być też stanowczym wobec chuliganów, prawo które sprawdziło się w innych krajach, należy wprowadzić i u nas - powiedział lider Solidarnej Polski.
Europoseł SLD Wojciech Olejniczak jest otwarty na deklaracje prezesa PZPN, choć nie zgadza się ze wszystkimi propozycjami. Nie jestem optymistą jeśli chodzi o race, z drugiej strony pochwalam współpracę z kibicami - powiedział Wojciech Olejniczak.


Zdaniem Zbigniewa Bońka, kary powinny być darowane klubom Ekstraklasy oraz I i II ligi. Prezes PZPN zwrócił się w tej sprawie do Komisji Dyscyplinarnej PZPN i Komisji Ligi Ekstraklasy. Obecnie zakazem wyjazdów objęte są między innymi grupy kibiców Lecha Poznań, Ruchu Chorzów i Śląska Wrocław.