Do grupy B trafili Portugalczycy, Serbowie, Hiszpanie i Macedończycy, natomiast w grupie C zagrają Niemcy, Czechy, Dania i Włochy. Niezbyt długa ceremonia została sprawnie przeprowadzona (było tylko jedno małe potknięcie) w Centrum Kongresowych ICE Kraków.

Reklama

Po raz pierwszy w historii w turnieju weźmie udział 12 drużyn. Dotychczas w finałowej rywalizacji występowało osiem reprezentacji. Tegoroczni uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy po cztery zespoły, a do półfinałów awansują zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z drugich miejsc.

Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA o przyznaniu turnieju Polsce zapadła w styczniu 2015 roku.

Zapewniam was, że jesteśmy w stu procentach przygotowani na tę imprezę. Za sześć miesięcy przekonacie się o naszej otwartości, gościnności i rzetelności - zwrócił się do zagranicznych delegacji prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

Jego zdaniem grupa, w której zagra na mistrzostwach Polska jest "szalenie trudna".

Mamy, jak i inni zdolnych, utalentowanych piłkarzy. To są rozgrywki, w których szalenie trudno wskazać faworyta. Jednak dzisiejsze losowanie pokazało, że jest to poważna impreza. Będzie to dobra promocja naszej piłki - dodał po ceremonii szef PZPN.

Wiceprezes piłkarskiego związku Marek Koźmiński – który pełnił rolę „sierotki” - przed losowaniem powiedział PAP, że chciałby aby biało-czerwoni uniknęli Hiszpanów i Włochów.

Drużyny z tych państw prezentują futbol, który nam nigdy nie pasował - techniczny - zauważył.

Reklama

Ostatecznie los nie zetknął podopiecznych Marcina Dorna z tymi zespołami.

Koźmiński ma nadzieję, że biało-czerwoni znajdą się w finale i wygrają to spotkanie. Futbol młodzieżowy nie jest jednak do końca przewidywalny – dodał.

Młodzieżowe piłkarskie ME zostaną przeprowadzone w sześciu miastach. Turniej rozpocznie się 16 czerwca 2017 r. w Lublinie (mecz Polska – Słowacja, początek o godz. 20.45). Gospodarze automatycznie znaleźli się na pierwszej pozycji w grupie A (A1). Biało-czerwoni swoje mecze rozegrają 16, 19 (w Lublinie, ten drugi Polska - Szwecja) i 22 czerwca (w Kielcach, Polska - Anglia).

Grupa B grać będzie w Gdyni i Bydgoszczy. Do półfinałów (27 czerwca 2017 r. w Krakowie i Tychach) awansują zwycięzcy grup oraz najlepsza z ekip, które zajmą drugie miejsca. Finał odbędzie się na stadionie Cracovii Kraków 30 czerwca (godz. 20.45).

Skład grup młodzieżowych mistrzostw Europy w Polsce:
Grupa A: Polska, Słowacja, Szwecja, Anglia
Grupa B: Portugalia, Serbia, Hiszpania, Macedonia
Grupa C: Niemcy, Czechy, Dania, Włochy