Klub założony został w 2015 roku na warszawskiej Pradze przez kibiców i jest zarządzany przez nich, sportowców i trenerów, którzy chcą uczestniczyć w projekcie.

Reklama

"Chcemy, żeby do futbolu dostęp mieli wszyscy. Nieważne, skąd są, jaki mają kolor skóry, preferencje seksualne, nie liczą się płeć i poziom sportowy" - powiedział członek zarządu Waldemar Grygiel.

W klubie są drużyny piłkarskie kobiet i mężczyzn oraz sekcja koszykarska. Organizowane są darmowe treningi dla uchodźców, są też zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Większość pracowników to wolontariusze, pensje otrzymują jedynie trenerzy.

"Promowanie równości jest bez wątpienia jedną z naszych najmocniejszych stron. To jest też widoczne w składzie zarządu i członków - liczba kobiet i mężczyzn jest praktycznie równa" - podkreślił współzałożyciel Złego Piotr Maniszewski.

Reklama

Podczas meczów zakazane jest też przeklinanie czy głoszenie jakichkolwiek rasistowskich czy homofobicznych treści. "Staramy się być klubem promującym pozytywne zachowanie" - dodał Grygiel.

UEFA Grassroots Awards przyznawane są od 2010 roku. Można otrzymać je za szczególne działania w dziedzinie upowszechniania sportu i walki z dyskryminacją. Kandydaci do nagrody zgłaszani są przez krajowe federacje piłkarskie w Europie. Później specjalne organy UEFA (Grassroots Panel i Komitet Rozwoju i Wsparcia Technicznego) wydają rekomendacje, a wszystko zatwierdza Komitet Wykonawczy UEFA.