Od ponad pół wieku w finale afrykańskiej LM odbywał się dwumecz. Chaotyczne zakończenie poprzedniego sezonu sprawiło, że zatwierdzono została ważna zmiana.

Reklama

Piłkarze tunezyjskiego klubu Esperance zostali oficjalnie uznani triumfatorami rozgrywek 2018/2019. Ubiegłoroczny finał z Wydad Casablanca nie został dokończony. W pierwszym spotkaniu w Maroku padł remis 1:1, natomiast w rewanżu zawodnicy Wydad stanowczo protestowali przeciwko decyzji sędziów o nieuznaniu gola na 1:1 w 59. minucie. Domagali się wideoweryfikacji, która okazała się niemożliwa, ponieważ system nie działał. Zespół z Maroka odmówił wznowienia gry, a dyskusje i kłótnie trwały ok. dwóch godzin. Ostatecznie arbiter postanowił zakończyć mecz, tym samym przyznając trofeum Esperance.

Kilka dni później komitet wykonawczy CAF nakazał powtórzenie tego spotkania na neutralnym terenie, ale oba kluby zwróciły się ze skargą do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Instytucja w Lozannie anulowała decyzję komitetu wykonawczego oraz nakazała rozpatrzenie tej kwestii komisji dyscyplinarnej CAF. Ta uznała, że zawodnicy z Casablanki w sposób nieprzepisowy odmówili dokończenia meczu i przyznała rywalom walkowera. Okazuje się, że finał 2019 jest jednak nadal przedmiotem sporu w sądzie arbitrażowym w Szwajcarii.

W półfinałach edycji 2019/2020 zagrają: Raja Casablanca – Zamalek Kair i Wydad Casablanca – Al-Ahly Kair. To będą konfrontacje marokańsko-egipskie. Pierwsze mecze 1-2 maja, rewanże tydzień później.