42-letni Drogba ma odebrać nagrodę podczas losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wtedy też ma zostać wybrany najlepszy piłkarz roku w Europie, a do tego miana kandydują Robert Lewandowski, Belg Kevin De Bruyne i Niemiec Manuel Neuer.

Reklama

Drogba jest przykładem dla innych i pionierem. Pamiętam jego umiejętności, siłę i inteligencję na boisku, ale najbardziej zapisał mi się w pamięci jego ogromny głód sukcesu - dodał Ceferin.

Drogba dwukrotnie był wybierany najlepszym piłkarzem Afryki, a w swoim kraju traktowany jest jak bohater. Jest rekordzistą pod względem strzelonych bramek w reprezentacji - 65. W latach 2002-2014 rozegrał 105 meczów w narodowych barwach. Uczestniczył m.in. w mistrzostwach świata w 2006, 2010 i 2014 roku.

Największe sukcesy klubowe osiągnął z Chelsea Londyn. Ma na koncie cztery tytuły mistrza Anglii, cztery Puchary Anglii, trzy Puchary Ligi i dwa Superpuchary, a w 2012 roku był w drużynie, która zwyciężyła w Lidze Mistrzów.

Triumf w Champions League, reprezentowanie kraju w mistrzostwach świata i zdobywanie bramek - jako dziecko mogłem o tym tylko marzyć. W krajach rozwijających się jest bardzo wiele dzieci, które mają potencjał, żeby zostać nie tylko piłkarzami, ale też lekarzami, nauczycielami, inżynierami. Dlatego musimy wspierać naszą młodzież, dzięki czemu też będzie mogła spełniać swoje marzenia - powiedział Drogba, który zakończył karierę w 2018 roku po sezonie spędzonym w Phoenix Rising.

Nagroda prezydenta UEFA wręczana jest od 1998 roku.