W piątkowych półfinałach Rosjanie pokonali Ukraińców 3:2 (2:1), a Portugalczycy takim samym wynikiem zakończyli spotkanie z Hiszpanami.

Piłkarze z Ukrainy przegrywali 1:3, zdobyli gola, a potem 70 sekund przed końcem meczu nie wykorzystali rzutu karnego. Rosyjski bramkarz Dmitri Putiłow obronił strzał Petro Szoturmy.

Aktualni mistrzowie Europy i świata Portugalczycy awansowali, mimo że gola stracili już w 17. sekundzie, a do przerwy przegrywali 0:2.

Decydującą bramkę Zicky Te strzelił … brzuchem w przedostatniej minucie. Potem rywale wycofali jeszcze bramkarza, ale nie zdołali doprowadzić do dogrywki.

Biało-czerwoni w grupie kolejno przegrali z Chorwacją 1:3, zremisowali ze Słowacją 2:2 i doznali porażki z Rosją 1:5. Polacy wystąpili w finałach ME po raz trzeci w historii i drugi z rzędu. Dotąd nie wygrali jeszcze żadnego meczu.

ME w futsalu odbyły się dotychczas 11-krotnie. Zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014), Rosjanie (1999) i Portugalczycy (2018).