Impreza, która rozgrywana jest co cztery lata, miała się odbyć z udziałem 24 drużyn w 10 miastach od 16 czerwca do 16 lipca przyszłego roku.

Po szeroko zakrojonych dyskusjach z Chińskim Związkiem Piłki Nożnej (CFA), Azjatycka Konfederacja Piłki Nożnej została oficjalnie poinformowana przez CFA, że nie będzie w stanie zorganizować AFC Asian Cup 2023. AFC zdaje sobie sprawę z wyjątkowych okoliczności spowodowanych pandemią COVID-19, która doprowadziła do zrzeczenia się przez Chiny praw gospodarza imprezy - podała konfederacja w oświadczeniu.

Puchar Azji to kolejne międzynarodowe wydarzenie sportowe, na które wpływ miały chińskie próby walki z pandemią. M.in. na początku maja o rok przełożono Igrzyska Azjatyckie, które miały się odbyć w dniach 10-25 września w Hangzhou.

Reklama

Reżim "zero Covid" nie daje efektów?

Chiny od wiosny 2020 roku żyją w reżimie "zero Covid", który obejmuje odosobnienie, kwarantannę po przybyciu na terytorium, izolację zarażonych ludzi i wirtualne zamknięcie granic.

Reklama

Pomimo tych środków od marca kraj ten zmaga się z odrodzeniem epidemii, która dotyka już kilka prowincji. Oprócz Igrzysk Azjatyckich, odwołano również Azjatyckie Igrzyska Młodzieży, które miały się odbyć w grudniu w mieście Shantou na południu Chin, a także m.in. mityngi lekkoatletyczne Diamentowej Ligi zaplanowane w Szanghaju (30 lipca) i Shenzhen (6 sierpnia). Letnia Uniwersjada 2021, przełożona już po raz pierwszy na lato 2022, została ponownie przesunięta na 2023.