W stolicy Belgii biało-czerwoni pierwsi zdobyli bramkę w starciu z drugą drużyną rankingu FIFA. W 28. minucie Robert Lewandowski wykorzystał znakomite podanie Sebastiana Szymańskiego i po raz 76. wpisał się na listę strzelców w meczu reprezentacji. Tuż przed przerwą wyrównał jednak Axel Witsel. Po zmianie stron gole strzelili Kevin De Bruyne, dwukrotnie Leandro Trossard, a ponadto Leander Dendoncker i Lois Openda.

Wygrana gospodarzy byłaby wyższa, gdyby nie kilka dobrych interwencji bramkarza Bartłomieja Drągowskiego, ale i tak schodzili z boiska zadowoleni, rehabilitując się za sobotnią porażkę z Holandią 1:4. Polacy pozostają z trzema punktami za wygraną 1 czerwca we Wrocławiu z Walią 2:1.

To najwyższa porażka biało-czerwonych od 9 czerwca 2010, kiedy w towarzyskim meczu w Murcji ulegli Hiszpanom 0:6.

Ukraińcy z wygraną na pocieszenie

W Cardiff "Pomarańczowi" pokonali 2:1 Walijczyków. Gospodarze byli jeszcze myślami przy niedzielnym zwycięstwie 1:0 nad Ukrainą, które dało im pierwszy od 64 lat awans do mistrzostw świata. Nic dziwnego, że trener Robert Page pozwolił odpocząć wielu czołowym zawodnikom, m.in. Garethowi Bale'owi, który pojawił się na boisku dopiero w 77. minucie.

W 50. minucie Holendrzy, również występujący w słabszym składzie, objęli prowadzenie po trafieniu Teuna Koopmeinersa. W drugiej minucie doliczonego czasu gry wyrównał Rhys Norrington-Davies, ale kilkadziesiąt sekund później zwycięstwo gościom dał Wout Weghorst.

W środę pierwsze mecze w Lidze Narodów rozegrały reprezentacje Szkocji i Ukrainy. W ubiegłym tygodniu obie walczyły bez powodzenia w barażach o awans do mundialu. Obie występują też w grupie 1 Dywizji B. Szkoci wygrali w Glasgow z Ormianami 2:0, natomiast Ukraińcy pokonali w Dublinie Irlandczyków 1:0. Bramkę w 47. minucie zdobył Wiktor Cygankow.

Szansa na rehabilitację już w sobotę

Liga Narodów nie zwalnia. W sobotę Polacy zmierzą się z Holandią w Rotterdamie, a 14 czerwca będą podejmować w Warszawie Belgów.

W tym roku nie będzie dostępne tradycyjne okienko na rozgrywki w listopadzie (wówczas zacznie się mundial w Katarze), dlatego wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Narodów zaplanowano na czerwiec i wrzesień.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu ekip (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa). Pomiędzy poszczególnymi szczeblami obowiązują zasady awansów i spadków. Najlepsze zespoły z czterech grup dywizji A będą walczyć o końcowy triumf w turnieju Final Four w czerwcu 2023 roku.

Pierwszą edycję LN wygrała Portugalia, a drugą, zakończoną jesienią 2021 roku - Francja.