Drużyna trenerki Niny Patalon wygrała wcześniej w Atenach z Grecją 3:1, w Gdyni z Ukrainą 2:1, a w Tychach z Serbią 2:1. Wyjazdowy rewanż z tym ostatnim rywalem zakończył się remisem 1:1. W piątek biało-czerwone w Stalowej Woli pokonały Ukrainę 1:0, co przypieczętowało ich awans.

Pajor trafiła dwa razy, ale tylko jeden gol był prawidłowy

Piłkarki zagrały we wtorek na nowej murawie stadionu w Sosnowcu. Trawa w rolkach przyjechała pod koniec listopada z plantacji na Węgrzech. Pierwszym jej testem był przedmeczowy trening obu reprezentacji. Mimo zimowej aury boisko było zielone. Na tym samym stadionie 14 grudnia piłkarze Rakowa Częstochowa podejmą Atalantę Bergamo w meczu grupowym Ligi Europy.

Walczące o utrzymanie w Dywizji B Greczynki miały prawo odczuwać szok termiczny, z racji niskich temperatur panujących w Polsce.

W pierwszej połowie groźniejsze były akcje zespołu gospodarzy. Po strzale Kingi Kozak z pięciu metrów piłka odbiła się od poprzeczki, potem dwukrotnie kibice cieszyli się z trafień Ewy Pajor, ale okazało się, że napastniczka była na „spalonym”.

W 37. minucie biało-czerwone wyprowadził kontrę sprzed własnego pola karnego, a Pajor nie dała szans bramkarce gości w sytuacji sam na sam.

Greczynki prorażką pożegnały się z dywizją B

Po zmianie stron Polki, mimo prowadzenia, grały nadal ofensywnie, co po niespełna kwadransie przyniosło im drugiego gola. Po centrze Eweliny Kamczyk z prawej strony boiska formalności z bliska dopełniła Kozak.

Greczynki zerwały się do ataku w ostatnich minutach. Kilka razy znalazły się z piłką przed polską bramką, tyle, że nie zmusiły do interwencji Kingi Szemik i pożegnały się porażką 0:2 z dywizją B.

W równolegle rozgrywanym meczu Serbia u siebie przegrała z Ukrainą 0:1 (0:0).

Wygranie grupy gwarantuje awans do wyższej dywizji

Pierwsza w historii edycja Ligi Narodów rozpoczyna jednocześnie kwalifikacje do mistrzostw Europy 2025, które odbędą się w Szwajcarii.

Zespoły zostały podzielone na ligę A, B oraz C. W lidze A i B są cztery czterozespołowe grupy, natomiast w lidze C jest pięć grup.

Do turnieju finałowego awansują cztery reprezentacje, które zajmą pierwsze miejsce w grupach w lidze A. Wygranie grupy gwarantuje awans do wyższej dywizji.

Turniej finałowy oraz dwumecze o awans i utrzymanie w danej dywizji zostaną rozegrane w dniach 21-28 lutego 2024 roku. Wyżej notowane drużyny rewanżowe spotkania rozegrają u siebie. Losowanie par turnieju finałowego oraz baraży o awans i utrzymanie w dywizjach odbędzie się 11 grudnia.

Polska - Grecja 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Ewa Pajor (37), 2:0 Kinga Kozak (59)
Żółte kartki: Grecja – Danai-Eleni Sidira
Sędzia: Jelena Pejkovic (Chorwacja)
Widzów: 3694
Polska: Kinga Szemik – Kayla Adamek (46. Natalia Padilla-Bidas), Wiktoria Zieneiwicz, Oliwia Woś, Sylwia Matysik – Kinga Kozak (90. min. Olivia Domin), Tanja Pawollek, Adriana Achcińska ( 72. Emilia Szymczak)– Ewelina Kamczyk (82. Nadia Krezyman), Ewa Pajor, Martyna Wiankowska
Grecja: Zoi Nasi – Maria Paterna, Maria Palama, Danai-Eleni Sidira (82. Maria Kapnisi), Maria Mitkou – Eleni Markou (66. Georgia Chalatsogianni), Eleni Kakambouki, Veatriki Sarri – Ioanna Chamalidou (82 Ifigeneia Georgantzi), Anasiasia Spyridonidou (66. Danai Kaldaridou), Vasiliki Giannaka (46. Athanasia Moraitou)

Tabela grupy 3: M P Bramki 1. Polska 6 16 11-4 2. Serbia 6 10 10-5 3. Ukraina 6 6 5-7 4. Grecja 6 3 3-13.