37-letni Rude zastąpił na tym stanowisku Mariusza Jopa, który prowadził Wisłę w dwóch ostatnich meczach ligowych i jednym Pucharu Polski, po tym jak do dymisji podał się Radosław Sobolewski.

Reklama

Jop pozostanie w sztabie i będzie asystentem nowego szkoleniowca wraz z Kazimierzem Kmiecikiem, Michałem Siwierskim i Erikiem Lirą Fernandezem, który jest nową osobą w tym gronie.

Rude urodził się 18 września 1987 roku w Gironie. Po zakończeniu kariery piłkarskiej w wieku 24 lat rozpoczął pracę nad własnym rozwojem, zdobywając dyplom nauk o sporcie, broniąc doktorat w zakresie Sport Science na Universitat Central de Catalunya.

Karierę szkoleniową rozpoczął w 2015 roku. Pracował w sztabach szkoleniowych meksykańskich klubów: CF Pachuca, CF Monterrey i juniorach Queretaro FC oraz amerykańskim Interze Miami jako asystent Diego Martina Alonso, który potem prowadził reprezentację Urugwaju na mistrzostwach świata w 2022 roku.

Nowy szkoleniowiec Wisły samodzielną pracę szkoleniową rozpoczął w 2021 roku w kostarykańskim LD Alajuelense, a od stycznia do czerwca tego roku prowadził hiszpański CD Castellon (trzeci poziom rozgrywkowy).

Wisła to 13-krotny mistrz Polski. W 2022 roku krakowski klub spadł z ekstraklasy i obecnie zajmuje 5. miejsce w tabeli 1. ligi.