Zdecydowały sprawy rodzinne

Na trwającą kadencję Ceferin wybrany został w kwietniu ubiegłego roku nie mając żadnego kontrkandydata.

Ceferin na konferencji prasowej w Paryżu, gdzie odbywa się coroczny Kongres UEFA, podkreślił, że głównym powodem takiej decyzji są względy rodzinne i podjął ją już sześć miesięcy temu.

Reklama

Po jakimś czasie każda organizacja potrzebuje świeżej krwi, ale decyzję podjąłem przede wszystkim dlatego, że od siedmiu lat jestem z dala od rodziny i to potrwa jeszcze trzy lata - powiedział Ceferin.

Reklama

Ceferin zastąpił Platiniego

Tuż przed jego konferencją Kongres UEFA przyjął poprawkę umożliwiającą Słoweńcowi kierowanie organizacją dłużej niż 12 lat (pierwsza, niepełna kadencja Ceferina nie będzie brana pod uwagę). Jako jedyny przeciwny był Mark Bullingham z Angielskiej Federacji (FA).

Córka niedawno powiedziała mi, że czasem jestem dla niej niczym postać z "Władcy Pierścieni". Ale mnie nie interesuje pierścień - powiedział Ceferin w przemówieniu do Kongresu.

Ceferin, z wykształcenia prawnik, został wybrany siódmym prezydentem UEFA (a dziewiątym, wliczając tymczasowych) w 2016 roku. Zastąpił zmuszonego do odejścia słynnego Francuza Michela Platiniego.

Pod rządami Ceferina UEFA zmagała się z wieloma problemami - pandemią, wojną w Ukrainie, a także próbami utworzenia przez najpotężniejsze europejskie kluby Superligi.