Poprzedni sezon był dla nas bardzo nerwowy. Skończyliśmy go tuż nad strefą spadkową, ale teraz wolelibyśmy już uniknąć emocji związanych z walką o utrzymanie. Naszym celem jest miejsce w środku tabeli - powiedział PAP prezes bełchatowskiego klubu Marcin Szymczyk.

Reklama

Szef GKS z umiarkowanym optymizmem patrzy w przyszłość, mimo że po zakończeniu poprzednich rozgrywek klub borykał się z wieloma problemami.

W połowie maja bełchatowian dopadła korupcyjna przeszłość. Centralne Biuro Antykorupcyjne i wrocławska prokuratura ujawniły wówczas, że - ich zdaniem - 29 osób brało udział w ustawieniu przez GKS wyników 33 spotkań drugiej ligi w rundzie wiosennej sezonu 2003/04 i całym następnym. Na liście znaleźli się m.in. nadal grający w tym zespole bramkarz Łukasz Sapela oraz obrońcy Grzegorz Fonfara i Jacek Popek. Po ujawnieniu informacji z CBA i prokuratury klub rozwiązał z nimi umowy.

Nie były to jedyne straty kadrowe. GKS opuściło jeszcze dwóch podstawowych obrońców - Damian Zbozień po okresie wypożyczenia wrócił do Legii Warszawa, a Filip Modelski przeniósł się do Jagiellonii Białystok - i były napastnik reprezentacji Polski Marcin Żewłakow, który będzie grał w Koronie Kielce.

Kadrowe ubytki bełchatowianie "załatali" ośmioma nowymi zawodnikami. Do GKS trafili: bramkarze Adam Stachowiak (ostatnio AS Anorthossis Famagusta, Cypr) i Damian Podleśny (Lewart Lubartów), obrońcy Adrian Basta (Kolejarz Stróże) i Wenezuelczyk Raul Gonzalez Guzman (Carabobo FC, Wenezuela) oraz Alan Stulin (FC Kaiserslautern, Niemcy), mogący występować zarówno w obronie, jak i pomocy. Ligową kadrę uzupełniło trzech wychowanków: bramkarz Krystian Paprocki, obrońca Mikołaj Grzelak i napastnik Bartłomiej Bartosiak.

Mamy w kadrze kilku młodych ludzi, których dopiero czekają pierwsze poważne próby w meczach o stawkę. Cieszę się jednak, że udało nam się ponownie doprowadzić do sytuacji, w której jest po dwóch zawodników na każdą pozycję. To pomaga w pracy i, poprzez rywalizację, podnosi jakość drużyny - tak zmiany kadrowe podsumował trener Kiereś.

Nowi piłkarze mogą liczyć na znacznie niższe pensje niż gracze, którzy latem pożegnali się z GKS. To efekt informacji, jaka pod koniec lipca dotarła z Polskiej Grupy Energetycznej. Dotychczasowy sponsor tytularny postanowił zakończyć współpracę z klubem. 23 sierpnia mija miesięczny okres wypowiedzenia umowy. Po tym terminie z nazwy zespołu zniknie człon PGE.

Reklama

Po odejściu sponsora budżet GKS będzie jednym z najniższych w lidze, choć bełchatowianie już od dłuższego czasu nie należeli do najbogatszych zespołów w kraju, co miało swoje odzwierciedlenie w polityce kadrowej. Klub systematycznie rezygnował z graczy o najwyższych zarobkach i zatrudniał w ich miejsce dużo tańszych, ale perspektywicznych.

Praktycznie ostatnią "pozostałością" po finansowym eldorado jest w Bełchatowie Dawid Nowak. Latem pojawił się temat sprzedaży najlepiej zarabiającego zawodnika GKS do Legii Warszawa. Ostatecznie do transferu nie doszło, ale trener Kiereś i tak nie będzie mógł liczyć na jego pomoc w walce o ligowe punkty. W okresie przygotowawczym napastnik narzekał na ból kolana, co zakończyło się zabiegiem chirurgicznym i przymusową przerwą w grze, która może potrwać do października.

Koledzy Nowaka latem trenowali na własnych obiektach i na zgrupowaniu w Warce. Generalnym sprawdzianem formy zespołu przed nowym sezonem był mecz 1/16 Pucharu Polski, w którym GKS, po bramkach Tomasza Wróbla i Pawła Buzały, pokonał na wyjeździe pierwszoligową Termalikę Bruk-Bet Nieciecza 2:0.

Wyniki sparingów: Tur Turek 1:2, Bogdanka Łęczna 1:0, ŁKS 1926 Łomża 3:0, Olimpia Grudziądz 3:2, Hapoel Hajfa (Izrael) 0:2, AEK Larnaka (Cypr) 1:0, Pogoń Szczecin 3:0.