Przed tygodniem na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister resortu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili plan odmrażania polskiego sportu. Jednym z jego założeń jest wznowienie wstrzymanych w połowie marca rozgrywek piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Reklama

Treningi w najwyższej lidze w czasie pandemii koronawirusa miały się odbywać w sześcioosobowych grupach, ale w sobotę rząd opublikował rozporządzenie zmieniające liczbę uczestników. Od poniedziałku w zajęciach będzie mogło wziąć udział 14 osób – 13 zawodników i trener. Z kolei od 10 do 24 maja razem trenować będzie „nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi”. To wszystko dotyczy ligi zawodowej. Oczywiście niemożliwe jest wejście kibiców na trybuny obiektów.

W klubach ekstraklasy kończy się dwutygodniowa kwarantanna. Proces izolacji przewidziany został w opracowanym przez Ekstraklasę i PZPN planie powrotu do ligowej rywalizacji. Testy piłkarzy i członków sztabów na koronawirusa już się odbywają i potrwają najpóźniej do poniedziałku. Tego dnia rozpoczną się treningi, ale już nie w grupach kilkuosobowych, tylko kilkunastoosobowych.

Zgodnie z harmonogramem, w dniach 27 i 28 maja wszyscy przejdą kolejne testy medyczne, a w piątek 29 maja powinny odbyć się pierwsze po przymusowej przerwie mecze. Rozgrywki piłkarskiej elity mają potrwać do 19 lipca.

Po 26 kolejkach w tabeli prowadzi Legia Warszawa - 51 pkt, przed broniącym tytułu Piastem Gliwice - 43 oraz Cracovią, Śląskiem Wrocław i Lechem Poznań - po 42. W trzyzespołowej strefie spadkowej znajdują się: Korona Kielce - 26 pkt, Arka Gdynia - 25 i ŁKS Łódź - 20.

Do końca sezonu zasadniczego pozostały cztery kolejki. Po 30. rundzie spotkań tabela zostanie podzielona na tzw. grupę mistrzowską i spadkową. W fazie finałowej każda z drużyn - z zachowaniem dorobku punktowego - rozegra po siedem dodatkowych spotkań.

Wcześniej PZPN zapowiedział, że 27 maja zostaną rozegrane dwa pozostałe mecze ćwierćfinałowe Totolotek Pucharu Polski, a między 30 maja a 6 czerwca nastąpi wznowienie rozgrywek 1. i 2. ligi.