Wyższe ceny za energię elektryczną mają wpływ na wiele dziedzin życia. Z problemem musi zmierzyć się również sport, w szczególności piłka nożna - wiele meczów w Europie, ligowych i pucharowych, odbywa się w godzinach wieczornych.

Reklama

Np. włoska ekstraklasa już we wrześniu informowała, że w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym zamierza oszczędzać energię elektryczną. Stadiony w dniach meczów Serie A będą oświetlane przez krótszy czas. Omawiane są także inne sposoby oszczędzania światła, chodzi m.in. o technologie LED czy baterie słoneczne na stadionach.

Ostatnio o oszczędzaniu energii informował też m.in. niemiecki FC Nuernberg (druga liga).

Czy rosnące koszty za prąd wpłyną na godziny rozpoczęcia meczów w polskiej ekstraklasie? Jak się okazuje, na razie nie planuje się przyspieszenia wieczornych spotkań.

Reklama

Jesienią nie będzie zmian godzin rozgrywania meczów - poinformował PAP menedżer ds. komunikacji Ekstraklasy S.A. Bartosz Orzechowski.

Pomocny w tym przypadku jest mundial w Katarze, rozpoczynający się 20 listopada. Rozgrywki polskiej ekstraklasy (podobnie jak lig zagranicznych) zostaną wówczas wstrzymane, więc od połowy listopada i w grudniu, gdy najwcześniej robi się ciemno, nastąpi przerwa w sezonie.

Ostatnią kolejkę tego roku rozgrywamy 11-13 listopada. Wcześniej niż zwykle, oczywiście ze względu na mistrzostwa świata - co też będzie miało wpływ na mniejsze zużycie prądu potrzebnego do oświetlenia obiektów - podkreślił Orzechowski.

Reklama

Na razie nie zapadła decyzja, co z porą rozgrywania meczów w rundzie wiosennej. Temat ma być jeszcze omawiany w tym roku.

Jak będziemy grali wiosną? Przenalizujemy jeszcze tę kwestię z Canal+. Więcej będzie wiadomo zapewne późną jesienią - zakończył menedżer ds. komunikacji spółki prowadzącej rozgrywki.

Autor: Maciej Białek.