Pierwsza połowa nie była ciekawym widowiskiem. Cracovia posiadała przewagę, lecz nie wypracowała sobie bardzo dobrej okazji bramkowej. Owszem, kilka ataków zapowiadało się obiecująco, ale efekt był niweczony nieudanymi strzałami.

Nieudane próby Rakoczego i Myszora

W 11. minucie Benjamin Kallman wpadł w pole karne, lecz jego strzał z dość ostrego kąta był zbyt lekki, aby Dusan Kuciak nie zdołał go zatrzymać. Dziesięć minut później strzał reprezentanta Finlandii zablokował Maciej Nalepa. Potem niecelne próby odnotowali Michał Rakoczy i Jakub Myszor.

Lechia starała się wyprowadzać kontrataki, lecz tylko jeden mógł zakończyć się powodzeniem. W 35. minucie Ilkay Durmus przedarł się lewym skrzydłem, podał do Flavio Paixao, który strzelając z kilku metrów trafił w dobrze ustawionego Karola Niemczyckiego.

W 50. minucie Portugalczyk ponownie był bliski powodzenia, ale znowu z bliskiej odległości nie zdołał pokonać bramkarza rywali.

Paixao bezbłędnym egzekutorem

Losy meczu rozstrzygnęły się w końcówce. W 81. min Jakub Jugas sfaulował w polu karnym Conrado. Arbiter nie dostrzegł tego przewinienia, gra jeszcze przez dłuższą chwilę toczyła się dalej. Podczas pierwszej przerwy arbiter został wezwany do monitora, a po obejrzeniu zajścia podyktował "jedenastkę". Jej pewnym egzekutorem był Paixao. To był jego 106. gol w ekstraklasie.

W doliczonym czasie gry gości przed stratą bramki uratował Kuciak, który popisał się znakomitą interwencją po strzale Mateja Rodina. Dzięki temu Lechia przerwała serię ośmiu kolejnych meczów bez wygranej i opuściła ostatnie miejsce w tabeli. Poprzednio trzy punkty drużyna z Gdańska zdobyła 31 lipca, wygrywając 3:2 z Widzewem w Łodzi.

Cracovia Kraków - Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Flavio Paixao (84-karny)
Żółta kartka - Cracovia Kraków: Mathias Hebo Rasmussen, Benjamin Kallman, Otar Kakabadze, Florian Loshaj, Karol Niemczycki. Lechia Gdańsk: Joeri de Kamps, Maciej Gajos, Jarosław Kubicki, Kristers Tobers
Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław)
Widzów: 7 358
Cracovia Kraków: Karol Niemczycki – Jakub Jugas (85. Karol Knap), Matej Rodin, Virgil Ghita – Otar Kakabadze, Mathias Hebo Rasmussen (85. Paweł Jaroszyński), Takuto Oshima (26. Florian Loshaj), Michal Siplak – Jakub Myszor (46. Jewhen Konoplanka), Benjamin Kallman, Michał Rakoczy (64. Patryk Makuch)
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Joel Aby Hanna, Henrik Castegren, Michał Nalepa, Rafał Pietrzak – Christian Clemens (90+2. Filip Koperski), Jarosław Kubicki, Joeri de Kamps (46. Jakub Kałuziński), Maciej Gajos (86. Kristers Tobers), Ilkay Durmus (75. Conrado) – Flavio Paixao

Wyniki meczów 12. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2022-10-07:

Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 1:1 (0:1)
PGE FKS Stal Mielec - Pogoń Szczecin 4:2 (2:1)

2022-10-08:

Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 4:1 (2:0)
Legia Warszawa - Warta Poznań 1:0 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki
2022-10-09:
KGHM Zagłębie Lubin - Korona Kielce (15.00)
Lech Poznań - Radomiak Radom (17.30)
2022-10-10:
Raków Częstochowa - Miedź Legnica (18.00)
Piast Gliwice - Widzew Łódź (20.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Miedź Legnica 10 1 2 7 11-20 5 -9

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze