Zieliński trafił do siatki w 45. minucie, powiększając prowadzenie gości na 3:1.

Wcześniej do siatki trafili Giacomo Raspadori (18.) i Giovanni Di Lorenzo (33.), ale najpierw prowadzenie Ajaksowi dał Ghańczyk Mohammed Kudus (9.).

Najwyższa porażka Ajaksu w historii

Zieliński nie wrócił już na boisko po przerwie - zmienił go Francuz Tanguy Ndombele. Na początku drugiej połowy swojego drugiego gola uzyskał Raspadori (47.), a później na listę strzelców wpisali się jeszcze Gruzin Chwicza Kwaracchelia (63.) i Argentyńczyk Giovanni Simeone (81.).

Rezerwowym bramkarzem gości był Hubert Idasiak. Z kolei gospodarze od 73. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Serba Dusana Tadica.

To najwyższa porażka Ajaksu w europejskich pucharach w historii. Dopiero po raz drugi zespół z Amsterdamu stracił w meczu więcej niż cztery gole. Poprzednio przydarzyło mu się to w 1980 roku, kiedy przegrał z Bayernem 1:5.

Napoli w dobrym stylu rozpoczęło rywalizację w tym sezonie Champions League - wcześniej pokonało Liverpool 4:1 i Rangers FC 3:0. Lider włoskiej ekstraklasy jest także na czele tabeli grupy A z kompletem punktów i 13 strzelonymi bramkami. Trzy z nich uzyskał Zieliński.

Na drugie miejsce po zwycięstwie nad Rangers FC u siebie 2:0 awansował Liverpool - 6 pkt. "The Reds" zwyciężyli dzięki bramkom Trenta Alexandra-Arnolda z rzutu wolnego (7.) i Egipcjanina Mohameda Salaha z karnego (53.). Ajax ma trzy punkty i jest trzeci, a zespół ze Szkocji na razie poniósł same porażki.

Sane liderem klasyfikacji strzelców

Trzy bramki, podobnie jak Zieliński, ma w tym sezonie Ligi Mistrzów m.in. Lewandowski. Polak nie powiększył dorobku we wtorek, gdy jego Barcelona uległa Interowi 0:1 w grupie C. Zwycięską bramkę zdobył w doliczonym czasie pierwszej połowy Turek Hakan Calhanoglu. "Duma Katalonii" ma trzy punkty, Inter zgromadził sześć.

Na czele tej grupy z kompletem zwycięstw jest Bayern Monachium, który łatwo poradził sobie z outsiderem - Viktorią Pilzno. Podopieczni trenera Juliana Nagelsmanna zwyciężyli 5:0 po bramkach Leroya Sane (7. i 50.), Serge'a Gnabry'ego (13.), Senegalczyka Sadio Mane (21.) i Kameruńczyka Erica Maxima Choupo-Motinga (59.). Sane z czterema trafieniami awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców trwających rozgrywek.

Był to 31. z rzędu mecz Bawarczyków w fazie grupowej, w którym nie doznali porażki. To rekord rozgrywek. Do tego w bieżącej edycji wciąż nie stracili nawet bramki.

Kontrowersje w Porto

W grupie B nie przestaje zaskakiwać Club Brugge. Belgijski zespół wcześniej pokonał Bayer Leverkusen u siebie 1:0 i FC Porto na wyjeździe 4:0, a we wtorek ograł także w Belgii teoretycznie najsilniejszego ze swoich rywali w tej fazie - Atletico Madryt 2:0. Gole zdobyli Ghańczyk Kamal Sowah (36.) i Hiszpan Ferran Jutgla (62.). W 76. minucie rzutu karnego dla gości nie wykorzystał Francuz Antoine Griezmann - po jego uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki.

Zespół z Brugii zajmuje pierwsze miejsce z kompletem punktów i - podobnie jak Bayern - bez straconej choćby jednej bramki. Atletico ma trzy "oczka", podobnie jak Porto i Bayer. W meczu Portugalii gospodarze zwyciężyli 2:0.

W pierwszej połowie w Porto nie brakowało kontrowersji. VAR najpierw doprowadził do anulowania bramki dla gości, a później także do trafienia gospodarzy, ponieważ chwilę wcześniej doszło do zagrania ręką w polu karnym po przeciwnej stronie boiska. Zamiast strzelenia gola piłkarze FC Porto mogli więc go stracić, tyle że "jedenastki" nie wykorzystał Czech Patrik Schick.

W tym zamieszaniu po przerwie lepiej odnaleźli się gospodarze, a gole zdobyli Nigeryjczyk Zaidu Sanusi (69.) i Brazylijczyk Galeno (87.).

Minuta ciszy na wszystkich stadionach

W grupie D triumfator Ligi Europy Eintracht Frankfurt zremisował u siebie z Tottenhamem Hotspur 0:0, natomiast Olympique Marsylia pokonał we Francji Sporting Lizbona 4:1. Ten drugi mecz rozpoczął się z ok. 20-minutowym opóźnieniem (autokar gości utknął w korku) i został rozegrany przy pustych trybunach. To kara za niewłaściwe zachowanie kibiców OM we wcześniejszych spotkaniach.

Wszystkie mecze poprzedziła minuta ciszy ku pamięci ofiar tragedii na stadionie piłkarskim w mieście Malang w Indonezji. Według danych z wtorku w wyniku zamieszek i po interwencji policji zginęło tam 131 osób.

Ze względu na rozgrywany późną jesienią mundial w Katarze faza grupowa LM zakończy się wcześniej niż zwykle. Ostatnia kolejka rozegrana zostanie 1 i 2 listopada. Finał zaplanowano na 10 czerwca w Stambule.

Wyniki i program meczów 3. kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów: wtorek, 4 października grupa A Ajax Amsterdam - SSC Napoli 1:6 (1:3) Liverpool - Rangers FC 2:0 (1:0) Tabela: M Z R P Bramki Pkt 1. Napoli 3 3 0 0 13-2 9 2. Liverpool 3 2 0 1 5-5 6 3. Ajax Amsterdam 3 1 0 2 6-8 3 4. Rangers FC 3 0 0 3 0-9 0 grupa B FC Brugge - Atletico Madryt 2:0 (1:0) FC Porto - Bayer Leverkusen 2:0 (0:0) 1. FC Brugge 3 3 0 0 7-0 9 2. FC Porto 3 1 0 2 3-6 3 3. Bayer Leverkusen 3 1 0 2 2-3 3 4. Atletico Madryt 3 1 0 2 2-5 3 grupa C Bayern Monachium - Viktoria Pilzno 5:0 (3:0) Inter Mediolan - Barcelona 1:0 (1:0) 1. Bayern Monachium 3 3 0 0 9-0 9 2. Inter Mediolan 3 2 0 1 3-2 6 3. Barcelona 3 1 0 2 5-4 3 4. Viktoria Pilzno 3 0 0 3 1-12 0 grupa D Olympique Marsylia - Sporting Lizbona 4:1 (3:1) Eintracht Frankfurt - Tottenham Hotspur 0:0 1. Sporting Lizbona 3 2 0 1 6-4 6 2. Tottenham Hotspur 3 1 1 1 2-2 4 3. Eintracht Frankfurt 3 1 1 1 1-3 4 4. Olympique Marsylia 3 1 0 2 4-4 3 środa, 5 października grupa E FC Salzburg - Dinamo Zagrzeb (18.45) Chelsea Londyn - AC Milan (21.00) 1. AC Milan 2 1 1 0 4-2 4 2. Dinamo Zagrzeb 2 1 0 1 2-3 3 3. FC Salzburg 2 0 2 0 2-2 2 4. Chelsea 2 0 1 1 1-2 1 grupa F RB Lipsk - Celtic Glasgow (18.45) Real Madryt - Szachtar Donieck (21.00) 1. Real Madryt 2 2 0 0 5-0 6 2. Szachtar Donieck 2 1 1 0 5-2 4 3. Celtic Glasgow 2 0 1 1 1-4 1 4. RB Lipsk 2 0 0 2 1-6 0 grupa G Manchester City - FC Kopenhaga (21.00) Sevilla - Borussia Dortmund (21.00) 1. Manchester City 2 2 0 0 6-1 6 2. Borussia Dortmund 2 1 0 1 4-2 3 3. FC Kopenhaga 2 0 1 1 0-3 1 4. Sevilla 2 0 1 1 0-4 1 grupa H Juventus Turyn - Maccabi Hajfa (21.00) Benfica Lizbona - Paris Saint-Germain (21.00) 1. Paris Saint-Germain 2 2 0 0 5-2 6 2. Benfica Lizbona 2 2 0 0 4-1 6 3. Juventus Turyn 2 0 0 2 2-4 0 4. Maccabi Hajfa 2 0 0 2 1-5 0