Powód jest prosty. Te cztery lata kosztowały nas mnóstwo sił. Nowy trener będzie mógł dać drużynie to, co ja już nie jestem w stanie. Barcelona to klub, który ma olbrzymie oczekiwania, pracuje się więc pod dużą presją. Muszę teraz odpocząć i potem ruszyć dalej - podkreślił Guardiola.

Reklama

Dziękujemy ci za pracę i twoją miłość - powiedział prezydent klubu Sandro Rosell.

W nowym sezonie obowiązki pierwszego szkoleniowca Barcelony przejmie dotychczasowy asystent Guardioli - Tito Vilanova.

Wybraliśmy Tito, ponieważ ma odpowiednią osobowość, cechuje go oddanie dla klubu - podkreślił dyrektor sportowy Andoni Zubizarreta.

W sobotę Barcelona przegrała na własnym boisku z Realem Madryt 1:2 w 34. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy, przez co praktycznie straciła szanse na obronę mistrzowskiego tytułu. Trzy dni później podopieczni Guardioli zremisowali z Chelsea Londyn 2:2 w rewanżowym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów i odpadli z tych rozgrywek.

Guardiola prowadził pierwszy zespół Barcelony od czerwca 2008 roku. Z drużyną dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów i tyle samo razy zdobył z nią Superpuchar Europy, Klubowe Mistrzostwo Świata. Poprowadził zespół do trzech tytułów mistrza Hiszpanii i trzech Superpucharów Hiszpanii. Barcelona pod jego wodzą ma w dorobku też Puchar Króla.