Poprzednio tytuł "Juve" zdobyło w sezonie 2005/2006, ale z powodu afery korupcyjnej został mu odebrany. Ostatnie uznane mistrzostwo turyńczycy wywalczyli w 2003 roku.

Piłkarze trenera Antonio Conte przed ostatnią serią spotkań w tym sezonie mają cztery punkty przewagi nad Milanem.

>>>Cagliari - Juventus 0:2. Zobacz gole

Przed rozpoczęciem niedzielnych meczów Juventus wyprzedzał Milan o punkt, a dodatkowo na jego korzyść działał lepszy bilans bezpośrednich spotkań, który decyduje o kolejności w tabeli w przypadku równego dorobku. Zwycięstwo "Starej Damy" i przegrana bądź remis piłkarzy z Mediolanu rozstrzygały losy rywalizacji we włoskiej ekstraklasie na korzyść ekipy z Turynu.

Juventus szybko zdobył prowadzenie w meczu z Cagliari i spokojnie kontrolował przebieg spotkania. Gola w już szóstej minucie strzelił Czarnogórzec Mirko Vucinic. Występujący w Trieście w roli gości turyńczycy w 75. minucie zdobyli drugą bramkę, kiedy podanie skierowane do Alessandro del Piero przeciął niefortunnie obrońca gospodarzy Michele Canini i skierował piłkę do własnej siatki.

Drużyna z Turynu w 37 spotkaniach nie doznała porażki. Wygrała 22 razy i 15-krotnie zremisowała, tracąc tylko 19 goli.

Z kolei 156. derby Mediolanu od pierwszej do ostatniej minuty trzymały w napięciu. Inter objął prowadzenie w 14. minucie. Z rzutu wolnego dośrodkowywał w pole karne rywali Holender Wesley Sneijder, gdzie po zagraniu Argentyńczyka Waltera Samuela jego rodak Diego Milito pokonał bramkarza Cristiana Abbiatiego.

>>>Inter - AC Milan 4:2. Zobacz gole

Pięć minut później piłka znów znalazła się w siatce AC Milan, ale sędzia nie uznał gola, bowiem na spalonym był Brazylijczyk Lucio, który dobijał strzał Sneijdera z rzutu wolnego.

W 32. minucie piłkarze Interu nerwowo zareagowali na kontrowersyjną sytuację, kiedy piłkę z linii bramkowej wybił Abbiati. Sędzia gola nie uznał, wywołując żywiołowe protesty gospodarzy meczu.

W 44. minucie kolejna kontrowersja: podyktowany został rzut karny dla AC Milan po faulu bramkarza Julio Cesara, który wybił piłkę spod nóg Kevina Prince'a Boatenga. Jedenastkę wykorzystał Zlatan Ibrahimovic.

W pierwszej minucie drugiej połowy prowadzenie objął AC Milan, ponownie po bramce - 28. w sezonie - Szweda, który przerzucił piłkę na interweniującym Julio Cesarem.

Sześć minut później na San Siro znów był remis. Sfaulowany w polu karnym Milito wykorzystał rzut karny.

W 78. minucie sędzia Nicola Rizzoli, który poprowadzi mecze Euro-2012, podyktował kolejny rzut karny i ponownie podszedł do niego Milito. Argentyńczyk potężnym strzałem pokonał Abbiatiego, ponownie zapewniając Interowi prowadzenie, a sam skompletował hat-tricka.

Wynik na 4:2 strzałem sprzed pola karnego ustalił potężnym uderzeniem pod poprzeczkę Brazylijczyk Maicon. Tym samym ustępujący mistrz Włoch przegrał prestiżowe derby i stracił szanse na powtórzenie sukcesu z poprzedniego sezonu.