Szkoleniowiec, któremu towarzyszyła tylko żona Fatima Silva, pokonywał codziennie 50-kilometrowe odcinki, zmagając się z ponad 30-stopniowymi upałami oraz z poranionymi stopami.

Reklama

Jak dowiedziały się portugalskie media od przyjaciół Pereiry, głównym motywem jego marszu do Fatimy była chęć podziękowania Opatrzności za tytuł, a także zdobycie sił duchowych przed nowym sezonem.

Zapytany na trasie przez radio TSF o cel odbywania pielgrzymki odmówił ujawnienia szczegółów swojej decyzji. Motyw, który jest osobisty, wynika ze złożonej w przeszłości obietnicy. Zamierzam zachować go dla siebie - odpowiedział.

Zdobyte w maju mistrzostwo kraju z FC Porto jest największym sukcesem w karierze trenerskiej 44-letniego Pereiry. Wcześniej prowadził Sanjoanense, Sporting Espinho oraz Santa Clarę; został włączony do sztabu Smoków w sezonie 2010-2011, gdzie pełnił funkcję asystenta Andre Villas-Boasa. Razem z byłym szkoleniowcem Chelsea Londyn Pereira wywalczył w 2011 r. Puchar UEFA, mistrzostwo Portugalii, a także puchar kraju i ligi.

FC Porto nieprzerwanie od 1934 r. występuje w rozgrywkach pierwszej ligi, w której zdobyło dotychczas 26 tytułów. Za głównego autora sukcesów klubu uznawany jest prezes Jorge Nuno Pinto da Costa i realizowana przez niego polityka transferowa. Od czasu objęcia klubowych sterów w 1982 r. FC Porto zdobyło największe klubowe trofea: Puchar Mistrzów/Liga Mistrzów oraz Puchar Interkontynentalny w 1987 i 2004 roku, a także Puchar UEFA/Liga Europy w 2003 i 2011 roku.

Reklama