Jak poinformowała FIFA, dyskwalifikacja ma być stosowana także w odniesieniu do spotkań międzynarodowych - zarówno towarzyskich, jak i oficjalnych. Oznacza to, że Conte nie poprowadzi drużyny w Lidze Mistrzów, rozpoczynających się dla mistrza Italii środowym meczem z Chelsea Londyn. Szkoleniowiec "Starej Damy" został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną włoskiej federacji (FIGC) za udział w aferze korupcyjnej. Miał on brać udział w nielegalnych zakładach i ustawianiu wyników meczów. Śledztwo prowadzono na wniosek federacji i obejmowało sezon 2010/2011. Conte był wówczas szkoleniowcem Sieny.

Reklama

Według śledczych, podejrzane były spotkania z Novarrą i Albinoleffe w maju 2011 r. Początkowo prokuratura wnioskowała o 15 miesięcy zawieszenia dla trenera mistrza kraju. Jego adwokat oferował poddanie się przez Conte trzymiesięcznej dyskwalifikacji, ale federacja ten wniosek odrzuciła. Ostatecznie zapadł wyrok 10-miesięcznego zawieszenia. Trener Juventusu odwołał się od decyzji włoskiej federacji piłkarskiej, ale trybunał apelacyjny, mimo że uznał Conte za niewinnego ustawienia wyniku przeciwko Novarze, nie zmniejszył rozmiarów kary.

Zamieszane w aferę drużyny Lecce i Grosseto zostały zdegradowane z Serie B. Conte w latach 1991-2004 był piłkarzem Juventusu. Jako zawodnik wywalczył ze "Starą Damą" 14 trofeów, w tym pięć tytułów mistrza Włoch i Puchar Europy. Z drużyną narodową w 1994 roku sięgnął po wicemistrzostwo świata, a sześć lat później - wicemistrzostwo Europy. Trenerem Juventusu został przed rokiem. W zeszłym sezonie jego podopieczni nie ponieśli ani jednej porażki w rozgrywkach ligowych. W pracy szkoleniowej, oprócz sukcesów ze "Starą Damą", może się pochwalić dwukrotnym awansem do Serie A - w 2009 roku z Bari i w 2011 z Sieną.