„Kolejny niedopuszczalny incydent” – napisał brazylijski minister na Twitterze. Polityk dodatkowo zamieścił wideo, na którym fani River Plate wykonują gesty i wydają dźwięki jak małpy w momencie, gdy autobus wiozący piłkarzy Fluminense wjeżdża na stadion Monumental w Buenos Aires.

Reklama

„Oficjalnie zwrócę się o podjęcie działań przez właściwe organy wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa Argentyny” – dodał Dino.

Inne filmy opublikowane przez brazylijskich fanów w sieciach społecznościowych pokazują, że rasistowskie obelgi miały miejsce także podczas meczu, w którym River Plate pokonało Fluminense 2:0 w piątej kolejce fazy grupowej Copa Libertadores.

Ataki przypominają te pod adresem napastnika Viniciusa Juniora w meczu Realu Madryt z Valencią w lidze hiszpańskiej, które również zmusiły rząd Brazylii do interwencji w obronie reprezentacyjnego zawodnika.

Rząd i Prezydent zwrócili się do władz o podjęcie działań

Rząd Brazylii i prezydent Luiz Inacio Lula da Silva zwrócili się do władz hiszpańskich o podjęcie działań w celu powstrzymania powtarzających się rasistowskich ataków na piłkarza Realu.

W wyniku nasilających się w ostatnim czasie przypadków rasizmu Zgromadzenie Ustawodawcze stanu Rio de Janeiro (Alerj) zatwierdziło we wtorek ustawę, która zezwala na tymczasowe przerwanie meczów piłki nożnej lub nawet ich ostateczne zawieszenie w przypadku aktów o podobnym podłożu.

Akt normatywny jest zgodny z tym przyjętym przez Brazylijską Konfederację Piłki Nożnej (CBF), która stała się pierwszą federacją na świecie, włączającą do swoich przepisów sankcje, takie jak utrata punktów w krajowych rozgrywkach. Będą ona nakładane na drużyny, które dopuszczą się aktów rasizmu.