W decydującym meczu mundialu w Katarze 18 grudnia "Albicelestes" pokonali w rzutach karnych Francję 4-2. Po 90 minutach było 2:2, po dogrywce - 3:3. Wszystkie bramki dla "Trójkolorowych" zdobył Kylian Mbappe, który został królem strzelców turnieju.

FIFA nie wymieniła, które dokładnie incydenty, do jakich doszło na murawie po zakończeniu meczu, mogą podlegać ewentualnej karze. Media przypominają m.in. apel o "minutę ciszy" dla Mbappe w argentyńskiej szatni, ostentacyjne okazywanie radości przed przedstawicielami Francuskiej Federacji Piłkarskiej (FFF) czy też lekceważące dla dziennikarzy przyśpiewki piłkarzy w strefie mieszanej.

Reklama

Postępowanie dyscyplinarne wszczęto także wobec federacji Chorwacji z tytułu naruszenia przepisów dotyczących dyskryminacji oraz porządku i bezpieczeństwa.

Jednocześnie FIFA wydała już postanowienia w sprawie trzech innych federacji, w tym meksykańskiej. Będzie ona musiała zapłacić grzywnę w wysokości 100 tysięcy franków szwajcarskich w związku z obraźliwymi przyśpiewkami kibiców podczas meczów fazy grupowej z Polską (0:0) oraz Arabią Saudyjską (2:1). Dodatkowo nałożono zakaz wpuszczania na stadion publiczności na jeden mecz seniorskiej reprezentacji, choć ta ostatnia kara jest w zawieszeniu.

Ponadto nakazano częściowe zamknięcie stadionów na jeden mecz federacjom Ekwadoru i Serbii, na które nałożono również grzywny w wysokości, odpowiednio, 20 tys. i 50 tys. franków.