Klub ukraiński na tyle wyliczył swoje straty z tytułu decyzji FIFA dotyczącej możliwości zawieszenia umów przez zagranicznych zawodników występujących w ukraińskich klubach, którzy mogliby ewentualnie zostać wytransferowani do innych zespołów.

Reklama

Jak wskazywano, na początku wojny Szachtar miał 14 zagranicznych zawodników w kadrze i chciał sprzedać niektórych z nich, aby zebrać pieniądze na nowe transfery.

Z kolei osiem klubów rosyjskich, w tym mistrza kraju Zenit St. Petersburg, zakwestionowało decyzję FIFA z czerwca 2022 o przedłużeniu o kolejny rok zasad tzw. transferu awaryjnego, które zostały zastosowane po raz pierwszy w marcu zeszłego roku, a na mocy których zagraniczni piłkarze mogli bez żadnych przeszkód przenieść się na zasadzie wypożyczenia do drużyn w innych krajach w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Strona rosyjska podkreślała, że takie reguły narażają kluby na "wyzysk ze strony agentów i innych klubów oraz kosztują miliony utraconych zysków transferowych".

FIFA tłumaczyła, że w sytuacji wojny na Ukrainie starała się zapewnić klubom stabilność finansową poprzez formę zawieszenia, a nie zerwania umów, ale przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo zawodników. Zwróciła też uwagę, że organizacja FIFPRO, globalny związek zawodowych piłkarzy, domagał się możliwości zrywania umów, a nie tylko ich zawieszania.

CAS w piątek ogłosił wyrok, ale bez publikacji uzasadnienia, co powinno nastąpić w najbliższych tygodniach.