Pierwsza z nich już po ubiegłorocznych mistrzostwach świata zapowiadała, przynajmniej okresowy, rozbrat z reprezentacją. Z podobnych powodów w kadrze zabraknie na razie Agnieszki Bednarek-Kaszy i Marioli Zenik (obie Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna).

Z kolei Skowrońska-Dolata po ostatnim turnieju World Grand Prix popadła w konflikt z Matlakiem i szkoleniowiec od tego czasu konsekwentnie pomija ją przy powołaniach.

Z powodów osobistych i zdrowotnych na pierwszym obozie zabraknie także Joanny Kaczor, Katarzyny Gajgał, Natalii Bamber i być może Anny Werblińskiej. Wszystkie te zawodniczki mają później dołączyć do reprezentacji.

Pierwszym startem Polek będzie międzynarodowy turniej o Puchar Jelcyna. W dniach 5-10 lipca w Jekaterynburgu biało-czerwone zmierzą się w grupie z Brazylią i Holandią. W drugiej grupie zagrają reprezentacje Rosji, Chin i Ukrainy.

Po powrocie z Rosji podopieczne Matlaka będą przygotowywać się do cyklu World Grand Prix. Pierwsze dwa turnieje z udziałem polskich siatkarek rozegrane zostaną w Bydgoszczy (5-7 sierpnia) i Zielonej Górze (12-14 sierpnia).

Skład reprezentacji Polski:
Rozgrywające:
Izabela Bełcik (ATOM Trefl Sopot), Milena Sadurek (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna), Joanna Wołosz (Impel Gwardia Wrocław).
Skrzydłowe:
Ewelina Sieczka, Katarzyna Konieczna (obie ATOM Trefl Sopot), Karolina Kosek (Organika Budowlani Łódź), Kinga Kasprzak, Klaudia Kaczorowska (obie Bank BPS Muszynianka Fakro), Anita Kwiatkowska (Stal Mielec), Anna Werblińska (Aluprof Bielsko-Biała), Patrycja Polak (Centrostal Bydgoszcz), Aleksandra Kruk (AZS Białystok).
Środkowe: Berenika Okuniewska, Gabriela Wojtowicz (obie Aluprof Bielsko-Biała), Sylwia Wojcieska (Organika Budowlani Łódź), Zuzanna Efimienko, Maja Tokarska (obie Impel Gwardia Wrocław).
Libero: Krystyna Strasz (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Magdalena Saad (AZS Białystok), Paulina Maj (ATOM Trefl Sopot).