Finał nie był zbyt emocjonującym widowiskiem, choć wyniki poszczególnych setów mogły sprawiać wrażenie, że ta rywalizacja trwała do ostatnich piłek. Tak jednak nie było, siatkarki Italii w pierwszej partii wygrywały już 16:11, w drugiej - 19:13 i dopiero na finiszu Brazylijkom udawało się zmniejszyć straty.

Reklama

Nieco bardziej zacięty była trzecia odsłona. Po ataku Any Cristiny Brazylijki przegrywały tylko 19:20, ale po chwili Roberta Ratzke zepsuła zagrywkę i mistrzynie Europy wzięły sprawy w swoje ręce. Tym razem już nie tylko Paola Egonu regularnie punktowała, ale miała wsparcie ze strony m.in. Luci Bosetti, a skutecznie w bloku spisywały się Chirichella Cristina i Anna Danesi.

We wcześniejszych edycjach Ligi Narodów trzykrotnie triumfowały Amerykanki, które odpadły w ćwierćfinale. Brazylia po raz trzeci wystąpiła w finale i po raz trzeci w nim przegrała.

Na najniższym stopniu podium stanęły Serbki po wygranej nad Turczynkami 3:0.

Reklama

Organizatorzy wybrali drużynę marzeń turnieju finałowego Ligi Narodów. MVP i jednocześnie najlepszą atakującą została Egonu, najlepszą rozgrywającą - Alessia Orro (Włochy), najlepsza środkową - Jovana Stefanović (Serbia) i Ana Carolina Da Silva (Brazylia), najlepszą przyjmująca - Gabriela Braga Guimaraes (Brazylia) i Lucia Bosetti (Włochy), a najlepszą libero - Monica De Gennaro (Włochy).

Polki z bilansem czterech zwycięstw i ośmiu porażek zostały sklasyfikowane na 13. miejscu.

Wyniki niedzielnych meczów:

O 3. miejsce

Serbia – Turcja 3:0 (27:25, 25:17, 26:24)

finał

Włochy - Brazylia 3:0 (25:23, 25:22, 25:22)

Końcowa klasyfikacja: 1. Włochy, 2. Brazylia, 3. Serbia, 4. Turcja, 5. USA, 6. Chiny, 7. Japonia, 8. Tajlandia, 9. Dominikana, 10. Niemcy, 11. Holandia, 12. Kanada, 13. Polska, 14. Bułgaria, 15. Belgia, 16. Korea Płd.