Polki, szósta sztafeta mistrzostw świata 2009 w Libercu, biegły w składzie: Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice), Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne), Paulina Maciuszek oraz Martyna Galewicz (obie LKS Poroniec Poronin) i do triumfatorek straciły 3.20,8. Wyprzedziły tylko Szwecję IV i Kazachstan II. Zawodów nie ukończyły Włochy II, natomiast sztafeta Rosji II została zdyskwalifikowana.

Ton rywalizacji nadawały Norweżki i Szwedki. Za ich plecami toczyła się rywalizacja o pozostałe miejsce na podium. Zwycięsko wyszły z niej Włoszki. Sztafeta Norwegii I z triumfatorką sobotniego biegu na 10 km techniką dowolną Marit Bjoergen, mistrzynie olimpijskie z Vancouver, zdystansowały Szwecję I o 26,3 s oraz Włochy I o 55,6.

W zespole triumfatorek pobiegły trzy zawodniczki ze sztafety, która w ubiegłorocznych mistrzostw świata w Libercu zajęła czwarte miejsce; Bjoergen, Therese Johaug i Kristin Stoermer Steira. Czwarta, Marthe Kristofersen startowała wtedy w sztafecie Norwegii II, która zajęła siedemnaste miejsce.

Liderka polskiej sztafety Justyna Kowalczyk na pierwszej zmianie uzyskała najlepszy czas 13.01. Biegnąca za nią Norweżka Vibeke Skofterud straciła do Polki 16,5 s, a trzecia jej rodaczka Marthe Kristoffersen 21 s.

Potem Polki spadały w klasyfikacji. Marcisz, biegnąca także techniką klasyczną przyprowadziła sztafetę na ósmym miejscu. Pozostałe już "łyżwą" także uplasowały się na dalszych miejscach; Maciuszek spadła o trzy lokaty, a Galewicz o kolejne sześć.

Kolejna rywalizacja sztafet 4x5 km odbędzie się 19 grudnia w La Clusaz (Francja), a następna 6 lutego Rybińsku (Rosja).

Wyniki biegu 4x5 km w Gaellivare:

1. Norwegia I 50.16,0 (Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira, Marit Bjoergen) 2. Szwecja I strata 26,8 (Britta Norgren, Anna Haag, Maria Rydqvist, Charlotte Kalla) 3. Włochy I 56,2 (Magda Genuin, Marianna Longa, Silvia Rupil, Arianna Follis) 4. Niemcy 57,8 5. Finlandia I 1.08,3 6. Szwecja II 2.15,7 7. Kazachstan 2.28,7 8. Francja 2.36,5 9. Szwecja III 2.47,3 10. Słowenia 2.47,7 ... 17. Polska 3.20,8 (Justyna Kowalczyk, Ewelina Marcisz, Paulina Maciuszek, Martyna Galewicz)