Zawody "Toppidrettsveka", pięcioetapowy tour na nartorolkach rozgrywany w tym roku w dniach 20-23 czerwca, są najważniejszymi w Norwegii w sezonie letnim. Uczestniczy w nich elita krajowych biegaczy i biegaczek narciarskich oraz zawodnicy z zagranicy.

W piątkowym biegu na 18 kilometrów na dochodzenie techniką dowolną Weng już po 3,6 km wyszła na prowadzenie i nie oddała go do końca, zwiększając sukcesywnie przewagę. Druga na mecie Marit Bjoergen miała stratę 57 sekund, a trzecia Marthe Kristoffersen aż 1.46 min.

Norweskie media komentują, że zwycięstwo Weng nie było przypadkowe, ponieważ kilka godzin wcześniej wygrała bieg uliczny na dystansie 3 kilometrów.

Okazało się, że z Marit można wygrać i mam nadzieję, że nie będzie to ostatni raz. Najważniejsze to nie okazywać żadnego respektu dla mistrzów - cieszyła się 20-letnia zawodniczka. Za zwycięstwo otrzymała 50 tysięcy koron (26 tys. złotych).

Weng była objawieniem ubiegłego sezonu i zajęła 10. miejsce w punktacji generalnej Pucharu Świata. W kończącym sezon tzw. "mini tour" w Sztokholmie i Falun w dniach 14-18 marca zajęła drugie miejsce za Bjoergen.

Czasami się przegrywa, lecz nie spodziewałam się aż takiej porażki. Zostałam rozbita w drobny pył. Heidi, narzucając mordercze tempo, zaskoczyła wszystkich i pokazała wielką klasę. Myślę że w najbliższej przyszłości to ona będzie jedną z zawodniczek dominujących w biegach narciarskich - powiedziała Bjoergen.