Dokument opisujący założenia organizacji imprezy sportowej razem z gwarancjami rządowymi zostanie dziś złożony w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie przez wiceprezydent Krakowa Magdalenę Srokę oraz Jagnę Marczułajtis - przewodniczącą komitetu aplikacji "Kraków - ZIO 2022".

Reklama

Wchodzimy w rozstrzygającą fazę. MKOL rozpatrzy wszystkie wnioski i podejmie decyzję, które miasta zostaną ogłoszone kandydatami do organizacji igrzysk - mówi IAR prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

MKOl wymaga złożenia wniosku aplikacyjnego i gwarancji rządowych od każdego z miast. Pod koniec lipca Komitet Olimpijski ogłosi listę miast kandydujących.

Kraków o organizację igrzysk będzie rywalizował z Ałma-Atą, Lwowem, Oslo i Pekinem - te miasta wysłały już swoje aplikacje do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Na starania Krakowa o organizację igrzysk w 2022 roku zostanie wydanych 48 milionów złotych. 22 miliony złotych będzie pochodziło z budżetu samorządu, a 26 milionów budżet państwa.

Kraków chce zorganizować zimowe igrzyska razem z Zakopanem i Słowacją. W sobotę w mieście rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie.