18-miesieczna dyskwalifikacja Johaug z powodu stosowania zabronionego sterydu clostebolu zakończy się 17 kwietnia, natomiast 37-kilometrowy Skarverennet, który jest rozgrywany od 1974 roku i kończy oficjalnie sezon narciarski w Norwegii, odbędzie się 21 kwietnia.

Reklama

Według koleżanek z reprezentacji biegaczka jest „silna jak nigdy” i „potwornie żądna pokazania swojej dominacji i mocy”.

Johaug wygrała ten bieg w latach 2007-2016 aż dziewięć razy, natomiast Bjoergen triumfowała tylko raz, w 2013 roku.

Według agencji prasowej NTB, która otrzymała od menedżerki Bjoergen Guri Hetland potwierdzenie o jej starcie w klasie zawodowej, słynna biegaczka chciałaby zakończyć karierę na najwyższym stopniu podium tej prestiżowej dla Norwegów imprezy, w której startuje co roku 12 200 osób.

Johaug zaplanowała swoje uczestnictwo w biegu już przed dwoma miesiącami, lecz z powodu braku najgroźniejszych rywalek chciała potraktować go pokazowo startując w klasie ogólnej.

Teraz jednak wszystko może się zmienić, ponieważ będzie to ostatni pojedynek tych dwóch wielkich biegaczek i można się spodziewać Johaug na starcie klasy zawodowej - skomentowały norweskie media, nazywając ewentualnę rywalizaję „pojedynkiem gigantów” i „wielką wygraną” dla sponsorów.

37-kilometrowa trasa Skarverennet wiedzie z miejscowości Finse położonej 1222 m nad poziomem morza, do której nie prowadzi... żadna droga. Jej centralnym punktem jest stacja kolejowa i uczestnicy muszą tu przyjechać kilkunastoma specjalnymi pociągami nocnymi na linii Oslo-Bergen.

Reklama

Zawodnicy rywalizują później wzdłuż masywu górskiego Hallingskarvet o wysokości 1933 m n.p.m. do wsi Ustaoset, położonej 900 m n.p.m., skąd zabierani są również pociągiem.

29-letnia Johaug zdobyła w swojej karierze trzy medale olimpijskie - złoty, srebrny i brązowy - oraz 11 krążków mistrzostw świata, w tym siedem złotych, srebrny i trzy brązowe. Dwa razy wygrała także klasyfikację generalną Pucharu Świata w sezonach 2013/14 i 2015/16.

Była największą faworytką zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, lecz z powodu dyskwalifikacji nie wystartowała w nich. Bjoergan przywiozła natomiast z Korei pięć medali, w tym dwa złote, srebrny i dwa brązowe.

38-letnia Bjoergen zdobyła w swojej karierze 15 medali olimpijskich, w tym osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. Na najwyższym podium mistrzostw świata stała 18 razy oraz zdobyła pięć srebrnych i trzy brązowe medale. Wygrała 114 biegów Pucharu Świata, w którym triumfowała cztery razy w punktacji generalnej.