Obecny karabin używałem przez ponad pięć lat i kolba tak popękała, że musiałem ją wielokrotnie kleić i wzmacniać śrubami. W końcu zaczęła przypominać narzędzie doktora Frankensteina, więc nadszedł czas na nowy sprzęt - powiedział Norweg.

Reklama

Wyjaśnił, że w karabinie biathlonowym bardzo ważna jest kolba dopasowana i spersonalizowana do zawodnika, więc poprosił o pomoc swojego kolegę Oeysteina Husemoena, który w zakładzie w Lillehammer od lat produkuje gitary dla gwiazd muzyki z całego świata. Używa wyłącznie materiału z norweskich drzew.

Na jego instrumentach grają m.in. gitarzysta Bruce`a Springsteena Little Steven (Steven van Zandt), Mark Knopfler i Sting.

Gitarowy karabin

Reklama

Kolba nowego karabinu biathlonisty została wykonana z drewna zwanego płonącą brzozą, które występuje w okolicach Lillehammer.

Zdecydowałem się na ten materiał po tym jak zobaczyłem nową gitarę Stevena van Zandta, który osobiście go wybrał podczas pobytu w Norwegii. Drewno to leżało w magazynach fabryki produkującej narty przez 40 lat, więc się świetnie wysuszyło i jest odpowiednie zarówno dla mojego nowego karabinu, jak i instrumentów - powiedział Laegreid.

Nazwał swój nowy sprzęt gitarowym karabinem, który łączy jego dwie pasje: biathlon i muzykę rockową.

Norweg od wielu lat gra na gitarze, którą zabiera na wszystkie zawody i poprosił Husemoena o skonstruowanie też nieco mniejszej gitary podróżnej. Przyda mi się w Pekinie bo bez muzyki nie mogę żyć - powiedział dziennikarzom kanału norweskiej telewizji TV2.