Sundling w finale zdecydowanie wyprzedziła rywalki. Druga była Słowenka Anamarija Lampic, a trzecia Szwedka Maja Dahlqvist. Jedyna startująca Polka - Monika Skinder - w kwalifikacjach zajęła 49., przedostatnie miejsce.

W klasyfikacji generalnej PŚ kobiet przed ostatnim startem w sezonie - sobotnim biegiem na 10 km "łyżwą" - prowadzi pewna już Kryształowej Kuli Natalia Niepriajewa. Rosjanka ma 973 punktów. Druga jest 19. w piątek Amerykanka Jessica Diggins - 733, a trzecia Szwedka Ebba Andersson - 732. Najlepsza z Polek Izabela Marcisz z 15 pkt plasuje się na 88. pozycji. Skinder wywalczyła dwa punkty i jest 116.

W sprincie już wcześniej końcowy triumf zapewniła sobie Dahlqvist - 638 pkt. Kolejne miejsca zajmują zawodniczki, z którymi przegrała w Falun - Lampic z 506 pkt i Sundling z 442. Marcisz zdobyła w tej specjalności 13 pkt i zajęła 58. lokatę, a Skinder z dwoma - 76.

Jouve rządzi w końcówce sezonu

Wśród mężczyzn końcówka sezonu należy do Jouve, który w finale okazał się szybszy od zwycięzcy kwalifikacji Fina Joniego Maki i swojego rodaka Lucasa Chanavata. Biało-czerwoni nie awansowali do czołowej "30", która walczyła systemem pucharowym. Dominik Bury zajął 37. pozycję, Maciej Staręga był 44., Mateusz Haratyk - 62., a Kamil Bury uplasował się dwie lokaty niżej.

Dzięki piątkowemu sukcesowi Jouve, który zwyciężył też w ubiegłym tygodniu w Drammen, został triumfatorem klasyfikacji sprinterskiej. O sześć punktów zdystansował Norwega Johanesa Hoesflota Klaebo - 562, który zrezygnował ze startów w dwóch ostatnich etepach PŚ. Trzecie miejsce zajął Chanavat - 461. Staręga z dorobkiem 54 pkt zajął 34. pozycję, a Kamilowi Buremu 18 pkt wystarczyło do 62. miejsca.

W "generalce" od dawna pewny trzeciego triumfu był Klaebo, który zgromadził 1375 pkt. Drugi Rosjanin Aleksander Bolszunow ma 878, a trzeci jest Fin Iivo Niskanen - 718 pkt. Jouve z 614 awansował na czwartą lokatę. Staręga z dorobkiem 54 jest sklasyfikowany na 67. miejscu, 85. zajmuje Dominik Bury - 29, a jego brat Kamil jest 103. - 18 pkt. Punktowało 161 zawodników.

W Szwecji nie startują reprezentanci Rosji i Białorusi, którzy zostali wykluczenia wskutek inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.