Agnieszka Radwańska jest obecnie trzecia w rankingu WTA Tour, a Urszula awansowała w poniedziałek na 63. pozycję. Właśnie notowanie z 11 czerwca jest brane pod uwagę przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) przy ustalaniu listy uczestników igrzysk, w których w grze pojedynczej może startować maksimum czwórka reprezentantów poszczególnych krajów.

Reklama

Młodsza z krakowianek jest na niej 55., a na podstawie rankingu do drabinki wchodzi 56 zawodniczek plus osiem z "dzikimi kartami", które przyzna w tym miesiącu ITF. Wywalczenie kwalifikacji otwiera jej również prawo do startu w deblu z siostrą Agnieszką, bowiem tenisistki z TOP10 mogą sobie dobrać partnerki z niższym rankingiem.

Bardzo duże szanse na udział w walce o olimpijskie medale w grze podwójnej mają jeszcze Klaudia Jans-Ignacik z Alicja Rosolską, które przed czterema laty wystąpiły w Pekinie. To jednak jeszcze nie jest pewne, a wątpliwości rozwieje dopiero oficjalna lista ITF, która powstanie do końca tygodnia. W razie niepowodzenia polski duet może się ubiegać o "dziką kartę".

Wśród mężczyzn w singlu w Londynie zagra tylko Kubot, obecnie 60. w rankingu ATP World Tour. Będzie to jego olimpijski debiut.

Natomiast w grze podwójnej spokojnie przygotowania do igrzysk mogą kontynuować Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, odpowiednio dziewiąty i ósmy zawodnik w indywidualnym rankingu deblistów. Pozycje w czołowej dziesiątce gwarantują im kwalifikację.

Obaj, podobnie jak Kubot, mają jeszcze szanse na start w mikście, ale zależą one od... decyzji Agnieszki Radwańskiej.

23-letnia krakowianka na pewno zagra w Londynie w singlu i prawdopodobniej w deblu z siostrą, a raczej trudno oczekiwać, żeby w ciągu ośmiu dni turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie wzięła udział w trzech konkurencjach.

W grze mieszanej jest najkrótsza droga do strefy medalowej, bowiem drabinka będzie rozlosowana tylko na 16 par. Oznacza to, że wygranie dwóch meczów daje miejsce w czołowej czwórce imprezy.

W deblu kobiet i mężczyzn wystartują po 32 duety, a w singlu po 64 tenisistów i tenisistek.

Po ogłoszeniu oficjalnych list przez ITF narodowe federacje będą musiały potwierdzić w ciągu kilku dni ze swojej strony chęć gry w igrzyskach poszczególnych uczestników i to, czy spełniają wymogi (np. obowiązek występów w reprezentacji w ciągu ostatnich dwóch lat).

Proces kwalifikacji zostanie oficjalnie zamknięty 28 czerwca.