Obraźliwą wypowiedź z ust byłego lidera rankingu ATP usłyszano przy okazji piątkowego losowania kolejności gier w barażu o Grupę Światową II Pucharu Federacji Rumunia - Wielka Brytania w Konstancy.

Reklama

"Zobaczymy, jakiego będzie koloru. Czekolady z mlekiem?" - miał powiedzieć 70-letni Nastase w języku rumuńskim po cichu do jednej ze swoim podopiecznych, gdy na pytanie o ciążę ciemnoskórej Williams odpowiadała Simona Halep. Amerykanka jest zaręczona ze współtwórcą serwisu Reddit Alexisem Ohanianem, który jest biały.

Triumfator dwóch turniejów wielkoszlemowych w singlu, który już w czasie kariery tenisisty był znany z kontrowersyjnych zachowań, po chwili jeszcze raz zwrócił na siebie uwagę. Gdy zauważył, że jedna z dziennikarek notuje jego wcześniejszy komentarz, spytał ją dlaczego to robi, a następnie nazwał ją głupią.

Na zachowanie Nastase zareagowała ITF, która wszczęła dochodzenie w sprawie jego komentarza na temat dziecka zdobywczyni 23 wielkoszlemowych tytułów w singlu.

"ITF nie toleruje dyskryminującego i obraźliwego języka oraz tego typu zachowania. Zostaliśmy zawiadomieni o słowach Nastase i rozpoczęliśmy natychmiast postępowanie, dzięki któremu uzyskamy wszystkie potrzebne informacje dotyczące tej sytuacji, by potem powziąć dalsze, właściwe działania" - napisano w oświadczeniu.

Reklama

W sobotę u Rumuna znowu dał o sobie znać trudny charakter. Podczas drugiego spotkania - między Soraną Cirsteą i Johanną Kontą - został usunięty z kortu za niesportowe zachowanie. Obrażał sędziego, kapitan Brytyjek Anne Keothavong i Kontę. Ta ostatnia była wyraźnie zdenerwowana i miała łzy w oczach. Z tego powodu pojedynek został na chwilę przerwany.