31-letni tenisista z Majorki przegrał dwa pierwsze sety, by jeszcze doprowadzić do wyrównania. W decydującej piątej partii żaden z zawodników nie odpuszczał i spotkanie zakończyło się dopiero przy stanie 15:13 dla 26. w światowym rankingu Mullera.

Nadal, aktualny wicelider globalnego zestawienia, to mistrz Wimbledonu z lat 2008 i 2010. W 1/8 finału zagrał po raz siódmy w karierze, choć trawa nigdy nie należała do jego ulubionych nawierzchni.

To specjalista od gry na trawie. Będę musiał szybko się poruszać i być bardzo agresywny - zauważył Hiszpan jeszcze przed spotkaniem i się nie pomylił.

Muller przerwał Nadala serię 28. zwycięskich setów w turniejach wielkoszlemowych. Tym samym Hiszpan wyrównał swój rekord. Tylko dwóch tenisistów w historii mieli dłuższe serie. Szwajcar Roger Federer w latach 2006-07 wygrał 36 setów z rzędu, a Amerykanin John McEnroe w 1984 roku - 35.

Nadal ostatniego seta w Wielkim Szlemie przegrał w styczniu w finale Australian Open, w którym uległ Federerowi. Potem triumfował we French Open i wygrał trzy pierwsze mecze Wimbledonu bez straty seta.

W ćwierćfinale Muller zmierzy się z rozstawionym z numerem siódmym Chorwatem Marinem Cilicem, który w 1/8 finału pokonał Hiszpana Roberto Bautistę 6:2, 6:2, 6:2.