22-letni Polak potrzebował 124 minut, aby rozstrzygnąć na swoją korzyść pierwszy pojedynek z trzy lata młodszym Shapovalovem. W pierwszym secie obaj zawodnicy wykorzystywali bezbłędnie własny serwis, choć Hurkacz miał spore problemy w dziewiątym gemie. Ostatecznie udało mu się obronić się przed przełamaniem, a później okazał się lepszy w tie-breaku.

W drugiej partii przy stanie 3:2 dla rywala Polak był w podobnej sytuacji, obronił dwa break-pointy, ale ostatecznie to Shapovalov był lepszy w tym gemie i w całym secie.

W trzecim Polak był ze swojego podania ponownie bezbłędny, natomiast Kanadyjczyk musiał uznać dwukrotnie wyższość rywala przy własnym serwisie. Hurkacz zakończył spotkanie wykorzystując pierwszą piłkę meczową i przełamując Kanadyjczyka w dziewiątym gemie.

W poprzedniej rundzie wrocławianin wyeliminował Japończyka Kei Nishikoriego (nr 6.), wygrywając z tym rywalem po raz drugi w ciągu dwóch tygodni. Wcześniej pokonał Francuza Lucasa Pouille'a (28.) oraz reprezentanta gospodarzy Donalda Younga.

Następnym przeciwnikiem Polaka będzie Federer, który w dwóch setach wyeliminował Brytyjczyka Kyle'a Edmunda (22.) - 6:1, 6:4. Hurkacz jeszcze nigdy nie miał okazji zmierzyć się z utytułowanym Szwajcarem, sklasyfikowanym na czwartym miejscu, czyli o 63 pozycje wyżej, w światowym rankingu.

Pula nagród w prestiżowym turnieju w Indian Wells wynosi 8,36 mln dolarów.