Osaka poprzednio wystąpiła 23 maja w 1. rundzie French Open, gdzie przegrała z rozstawioną z numerem 27. Amerykanką Amandą Anisimovą 5:7, 4:6. We Francji grała z obandażowaną lewą stopą, ponieważ nie do końca zaleczyła uraz ścięgna Achillesa, którego doznała podczas wcześniejszego turnieju w Madrycie.

Reklama

W San Jose w pierwszej rundzie pokonała Chinkę Zheng Qinwen 6:4, 3:6, 6:1, ale kolejnej, mimo ambitnej walki, nie zdołała przejść. W meczu z Gauff obroniła siedem meczboli, jednak to 18-letnia Amerykanka okazała się lepsza.

24-letnia Japonka nie może odzyskać najwyższej formy od kilkunastu miesięcy. W ubiegłym roku triumfowała w Australian Open, ale później zrobiła na kilka miesięcy przerwę od tenisa, aby podratować zdrowie psychiczne.

Kontuzje i słaba forma sprawiły, że Japonka spadła na 41. miejsce w światowym rankingu tenisistek, a triumf w Melbourne Park w 2021 roku był jej ostatnim tytułem.

Reklama

W czwartek z turniejem w San Jose pożegnała się też najwyżej rozstawiona Greczynka Maria Sakkari, która przegrała z Amerykanką Shelby Rogers 1:6, 3:6.