Mecz rozpoczął się z półtoragodzinnym opóźnieniem z powodu opadów deszczu. Nie przeszkodziło to Fręch w dobrym otwarciu spotkania, szybko przełamała Paoletii i objęła prowadzenie 2:0. W kolejnych gemach rywalka zdołała jednak wyrównać stan rywalizacji i ostatecznie okazała się minimalnie lepsza, notując jedno przełamanie więcej od Polki i wygrywając 6:4.

Drugiego seta lepiej rozpoczęła Włoszka, która już w pierwszym gemie przełamała przeciwniczkę. Ta szybko odpowiedziała jej tym samym i wynik partii się wyrównał. Po krótkiej przerwie spowodowanej opadami deszczu Fręch zaczęła grać znacznie lepiej, wygrała cztery gemy z rzędu i triumfowała 6:2.

Decydująca odsłona była najbardziej wyrównana, jednak w ostatnim gemie lepiej spisała się Polka, która zwyciężyła 7:5. Spotkanie trwało dwie godziny i 40 minut.

W Rzymie wystąpią jeszcze dwie Polki - liderka listy WTA Iga Świątek, która wygrała dwie poprzednie edycje tego turnieju, oraz Magda Linette. Obie w pierwszej rundzie mają wolny los.

W drugiej rywalką Świątek będzie Rosjanka Anastazja Pawliuczenkowa, która również w środę wygrała z Włoszką Sarą Errani 6:1, 6:1. Linette spotka się z Czeszką Lindą Noskovą.

Pula nagród w stolicy Włoch wynosi 3,57 miliona dolarów.

Udział w męskim turnieju w Rzymie od drugiej rundy rozpocznie Hubert Hurkacz.