Wojna wywołana przez Rosję ma duży wpływ na mistrzostwa. Nie dość, że zrezygnowano z turnieju w Togliatti, to do startu nie dopuszczono zawodników z tego kraju - ubiegłorocznego złotego medalisty Artioma Łaguty i brązowego Emila Sajfutdinowa. Rosjan na podium rozdzielił wówczas Zmarzlik, który w dwóch poprzednich latach był najlepszy.

Reklama

Zawodnik Stali Gorzów jest jednym z faworytów tegorocznych zmagań. Wysoką formę potwierdza występami w ekstralidze, w której ma najwyższą średnią biegową. Stałymi uczestnikami cyklu GP jest jeszcze trzech Polaków - wicemistrz świata z 2017 roku Patryk Dudek, Maciej Janowski oraz Paweł Przedpełski.

Po dwóch latach zawirowań związanych z pandemią, z nowym promotorem zawodów, firmą Discovery Sports Events, cykl Grand Prix powraca do dawnego formatu - serii jednodniowych turniejów w różnych lokalizacjach. Pierwszy odbędzie się w Gorican, gdzie ostatni raz najlepsi żużlowcy świata ścigali się dziesięć lat temu. Nie jest to ulubiony tor Polaków - w trzech dotychczasowych turniejach tylko Tomaszowi Gollobowi w 2012 roku udało się stanąć na najniższym stopniu podium.

Później mistrzostwa przeniosą się do Warszawy. Stadion Narodowy pięciokrotnie gościł najlepszych żużlowców świata, ale w ostatnich dwóch latach zawody odwoływano z powodu pandemii. Polskimi gospodarzami są jeszcze Gorzów Wlkp., Wrocław i Toruń, który w ubiegłym roku zamykał cykl. Tym razem później zaplanowano jeszcze turniej w Oceanii, ale na razie nie wyznaczono jego miejsca.

Reklama

"Dzika karta" dla Zagara

W Gorican, oprócz 15 stałych uczestników cyklu, z "dziką kartą" pojedzie 39-letni Słoweniec Matej Zagar. To będzie jego 127. występ w rundzie mistrzostw świata. Od 2013 do 2021 roku był stałym uczestnikiem cyklu GP, a wcześniej w latach 2006-2007. Wygrał pięć turniejów, a 19 razy stawał na podium. W poprzednim sezonie zajął 13. miejsce i stracił miejsce w MŚ.

Turniej w Gorican rozpocznie się w sobotę o godz. 19.00. Wcześniej żużlowcy będą rywalizowali w kwalifikacjach o numery na liście startowej.

Lista stałych uczestników Grand Prix 2022:

Bartosz Zmarzlik (Polska)
Maciej Janowski (Polska)
Fredrik Lindgren (Szwecja)
Tai Woffinden (W. Brytania)
Leon Madsen (Dania)
Max Fricke (Australia)
Jason Doyle (Australia)
Robert Lambert (W. Brytania)
Anders Thomsen (Dania)
Martin Vaculik (Słowacja)
Paweł Przedpełski (Polska)
Mikkel Michelsen (Dania)
Patryk Dudek (Polska)
Jack Holder (Australia)
Dan Bewley (W. Brytania)

Terminarz Grand Prix 2022:

30 kwietnia – Gorican (Chorwacja)
14 maja – Warszawa
28 maja – Praga (Czechy)
4 czerwca – Teterow (Niemcy)
25 czerwca – Gorzów Wlkp.
13 sierpnia – Cardiff (Walia)
27 sierpnia – Wrocław
10 września – Vojens (Dania)
17 września – Malilla (Szwecja)
1 października – Toruń
5 listopada – Oceania