Praska Marketa jest torem, który najczęściej gościł cykl GP. Turnieje odbywają się tu nieprzerwanie od 1997 roku, a biorąc pod uwagę, że w ostatnich dwóch latach z powodu pandemii były dublowane, najlepsi żużlowcy świata będą tu rywalizowali już po raz 28.

Reklama

Biało-czerwoni, dopingowani w stolicy Czech przez licznych polskich kibiców, odnosili tu wiele sukcesów. Spośród czterech tegorocznych stałych uczestników cyklu Bartosz Zmarzlik wygrał obydwa turnieje w 2020 roku, Maciej Janowski był najlepszy w jednych zawodach rok później, a Patryk Dudek był drugi w 2018 i trzeci w 2019 roku. Paweł Przedpełski jeszcze nigdy w Pradze nie startował.

Polscy żużlowcy świetnie rozpoczęli sezon, w chorwackim Gorican wygrał Zmarzlik przed Janowskim. Dlatego wielkie nadzieje kibice wiązali z ich występem na PGE Narodowym, gdzie reprezentantom gospodarzy jeszcze nigdy nie udało się zwyciężyć. Zmarzlik, Janowski i Przedpełski odpadli jednak w półfinałach i niespodziewanie Polaków zabrakło w decydującym wyścigu. Wygrał Australijczyk Max Fricke, odnosząc drugie w karierze zwycięstwo w GP.

Reklama

Mimo niepowodzenia prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Zmarzlik, ale ma tylko dwa punkty przewagi nad Duńczykami Leonem Madsenem i Mikkelem Michelsenem. Czwarty Janowski traci do dwukrotnego mistrza świata trzy punkty.

Reklama

Z "dziką kartą" w Pradze wystartuje Czech Jan Kvech. Początek zawodów o godz. 19.00.

Klasyfikacja MŚ:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 32 pkt
2. Leon Madsen (Dania) 30
. Mikkel Michelsen (Dania) 30
4. Maciej Janowski (Polska) 29
5. Fredrik Lindgren (Szwecja) 24
6. Max Fricke (Australia) 22
7. Robert Lambert (W. Brytania) 18
8. Jason Doyle (Australia) 15
...
12. Paweł Przedpełski (Polska) 10
. Patryk Dudek (Polska) 10
17. Maksym Drabik (Polska) 4

Pozostałe turnieje GP:

4 czerwca – Teterow (Niemcy)
25 czerwca – Gorzów Wlkp.
13 sierpnia – Cardiff (Walia)
27 sierpnia – Wrocław
10 września – Vojens (Dania)
17 września – Malilla (Szwecja)
1 października – Toruń
5 listopada – Oceania