W lutym 2006 roku Francesco Totti przeżył dramat. Złamał sobie kostkę i to tak paskudnie, że jego wyjazd na mistrzostwa świata do Niemiec stanął pod znakiem zapytania. Napastnik reprezentacji 'włoch przeszedł operację wszczepienia metalowej płytki.

Operacja udała się, Totti pojechał na mundial i poprowadził reprezentację Włoch do mistrzostwa świata. W ostatnim sezonie - ciągle z płytką w kostce - strzelił dla AS Roma 26 goli i został królem strzelców Serie A. Tak mu się spodobało to wspomaganie, że nie chce go usuwać.

"Totti zdecydował się nie usuwać płytki i to nie będzie powodowało problemów w następnym sezonie. France powiedział <Zdobyłem z tą płytką 30 bramek, więc nie ma sensu jej usuwać>. Zachowanie jej na krótki okres czasu nie powodu komplikacji, ale musimy być ostrożni" - powiedział lekarz, który wszczepił metal, Paolo Mariani.

Francesco Totti może również zdobyć prestiżowy Złoty But, nagrodę dla najlepszego strzelca w Europie. Włoch prowadzi w klasyfikacji i ją wygra jeżeli w ostatniej kolejce Primera Division, Ruud van Nistelrooy nie zdobędzie żadnej bramki.