Pierwsi gola strzelili jednak Chilijczycy - w 11. minucie do siatki trafił Felipe Gutierrez. W 20. wyrównał Angel Di Maria, a chwilę później Messi podał do Gabriela Mercado, który zdobył zwycięską bramkę.

Musieliśmy wygrać, nieważne w jaki sposób. Cieszę się, że mogłem wrócić i wspomóc tę grupę graczy, która walczy o każdy punkt "do śmierci" - powiedział Messi na antenie telewizji "TyC Sports".

W drugiej połowie inicjatywę mieli gospodarze, którym udało się zatrzymać gwiazdora Barcelony i zepchnąć rywali do defensywy. Zabrakło im jednak skuteczności w decydujących momentach.

Może nie mieliśmy wielu okazji bramkowych, ale było ich wystarczająco dużo, żeby zasłużyć na coś więcej niż porażka. Ogólnie dominowaliśmy na boisku, ale zabrakło nam umiejętności przełożenia tego na gole - powiedział na konferencji prasowej debiutujący w roli selekcjonera gospodarzy Juan Antonio Pizzi.

Argentynie udał się zatem rewanż za przegrany w rzutach karnych finał ubiegłorocznej edycji Copa America na tym samym stadionie w Santiago. "Albicelestes" awansowali na czwarte miejsce w tabeli z ośmioma punktami. Chile zgromadziło o jeden mniej.

Liderem jest Ekwador, który w tej kolejce zgubił pierwsze punkty, remisując u siebie z Paragwajem 2:2. Bramkę na wagę remisu gospodarze zdobyli w drugiej doliczonej minucie meczu. Dzięki temu pozostali jedyną niepokonaną ekipą w eliminacjach strefy CONMEBOL.

Zwycięstwo odniosła z kolei Kolumbia, która - podobnie jak Argentyna - rozpoczęła turniej kwalifikacyjny poniżej oczekiwań. Gol decydujący o wyniku spotkania padł w La Paz również dopiero w doliczonym czasie, a Boliwia przegrała u siebie 2:3.

W nocy z piątku na sobotę (1.45 czasu polskiego) Brazylia podejmie w Recife Urugwaj, wzmocniony powrotem zawieszonego od mundialu w 2014 roku Luisa Suareza.

Następna kolejka rozpocznie się we wtorkowy wieczór, kiedy Kolumbia podejmie Ekwador.

Wyniki 5. kolejki eliminacji mistrzostw świata 2018 w Ameryce Południowej:
Chile - Argentyna 1:2 (1:2)
Bramki: dla Chile - Felipe Gutierrez (11); dla Argentyny - Angel Di Maria (20), Gabriel Mercado (25)
Peru - Wenezuela 2:2 (0:1)
Bramki: dla Peru - Paolo Guerrero (61), Manuel Ruidiaz (90+4); dla Wenezueli - Romulo Otero (32-karny), Mikel Villanueva (57)
Boliwia - Kolumbia 2:3 (0:2)
Bramki: dla Boliwii - Juan Arce (50-karny), Alejandro Chumacero (62); dla Kolumbii - James Rodriguez (10), Carlos Bacca (41), Edwin Cardona (90+2)
Ekwador - Paragwaj 2:2 (1:1)
Bramki: dla Ekwadoru - Enner Valencia (20), Angel Mena (90+2); dla Paragwaju - Dario Lezcano (38, 59)

Tabela: M Z R P bramki pkt 1. Ekwador 5 4 1 0 11-4 13
2. Urugwaj 4 3 0 1 9-2 9
3. Paragwaj 5 2 2 1 5-4 8
4. Argentyna 5 2 2 1 4-4 8
5. Brazylia 4 2 1 1 7-4 7
6. Chile 5 2 1 2 8-9 7
7. Kolumbia 5 2 1 2 6-7 7
8. Peru 5 1 1 3 6-11 4