Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) jest pierwszym Polakiem, który wygrał arcymistrzowski turniej szachowy w Moskwie i drugim, po Akibie Rubinsteinie, który ponad 100 lat temu triumfował w Rosji. W środę zwyciężył w 11. edycji Aerofłot Open w głównej grupie. Urodzony w Warszawie 27-letni Bartel, trzykrotny mistrz kraju (2006, 2010, 2011), wygrał cztery partie, a pięć zremisował, uzyskując 6,5 pkt.

Reklama

Wielkim zaszczytem jest zostać triumfatorem takiej imprezy, która ma renomę najsilniejszego turnieju otwartego na świecie. Do dobrego wyniku zmobilizowały mnie sukcesy kolegów - w minionym roku Darek Świercz został mistrzem świata do lat 20, a Radek Wojtaszek wicemistrzem Europy. W tym roku to pierwszy - i mam nadzieję, że nie ostatni - sukces - przyznał absolwent SGGW kierunku informatyki i ekonometrii.

Jednym z sędziów festiwalu był polski arbiter międzynarodowy Andrzej Filipowicz. To historyczny dzień dla naszych szachów. Bartel jest nie tylko pierwszym Polakiem, który dołączył do grona triumfatorów turnieju Aerofłotu. Dotychczas żaden Polak nie zdołał zwyciężyć w Moskwie, a prawdopodobnie i w Rosji, potędze w tej dyscyplinie, chyba że sto lat temu - powiedział PAP.

Filipowicz niewiele się pomylił. W 1909 roku Akiba Rubinstein, najlepszy polski szachista w historii, wygrał równie silny turniej w Sankt Petersburgu. W tym roku obchodzimy Europejski Rok Rubinsteina, a sukces Bartla jest wspaniałym jego upiększeniem - zaznaczył prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.

Szef wyszkolenia PZSzach Piotr Murdzia porównał osiągnięcie Bartla do zwycięstwa Władysława Kozakiewicza w olimpijskim konkursie skoku o tyczce w Moskwie w 1980 roku. Tym razem obyło się bez słynnego gestu - dodał.

Reklama

Murdzia podkreślił, że Bartel pokonał Włocha Fabiano Caruana, który plasuje się na 17. pozycji w najnowszym światowym rankingu. "Bardzo szybkie i pewne zwycięstwo obiło się szerokim echem. Partia lotem błyskawicy obiegła szachowe portale".

Reklama

Bartel rozstawiony był z 19. numerem startowym wśród 85 zawodników i nie był zaliczany do faworytów. Dzięki zwycięstwu w Moskwie otrzymał zaproszenie do jednego z najsilniejszych turniejów na świecie, który rozegrany zostanie w lipcu w Dortmundzie. Obok warszawiaka udział weźmie pięciu zawodników ze ścisłej czołówki światowej, między innymi były mistrz świata Rosjanin Władimir Kramnik.

Oprócz Bartla, w Aerofłot Open 2012 grali jeszcze dwaj inni Polacy - Bartosz Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice) - 33. lokata (5 pkt) i Grzegorz Gajewski (PGNiG KSz Polonia Warszawa) - 43. (4,5).

Bartel pokonał: Mohamada Al-Modiahkiego (Katar), Iwana Popowa (Rosja), Krishnana Sasikiriana (Indie) i Fabiano Caruana (Włochy). Zremisował partie z: Grzegorzem Gajewskim, Jewgienijem Tomaszewskim (Rosja), Ray Robsonem (USA), Pawłem Eljanowem i Antonem Korobowem (obaj Ukraina).