MKOI rozpoczął dochodzenie dotyczące Lance'a Armstronga, innych zawodników, a w szczególności ludzi z ich otoczenia w kontekście respektowania zasad obowiązujących na igrzyskach olimpijskich - cytuje agencja Reuters jednego z przedstawicieli MKOl.

Reklama

Przed 12 laty na australijskiej olimpiadzie Armstrong zajął trzecie miejsce w wyścigu indywidualnym na czas. Wygrał Rosjanin Wiaczesław Jekimow przed Niemcem Janem Ullrichem, a na czwartej pozycji uplasował się Hiszpan Abraham Olano.

41-letni Teksańczyk kolejno traci tytuły i nagrody zdobyte podczas sportowej kariery. Po dopingowym skandalu, w wyniku którego odebrano mu siedem zwycięstw w Tour de France (organizatorzy wyścigu domagają się zwrotu nagród w wysokości około czterech milionów dolarów), będzie także musiał zwrócić prestiżowe australijskie wyróżnienie - klucz do miasta Adelajdy (jako jedyna z 33 osób, które je otrzymały).

To wszystko jest efektem raportu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA). Zamieszczono w nim obciążające zeznania byłych kolegów Armstronga. Według nich był on autorem najbardziej eleganckiego, profesjonalnego i skutecznego programu dopingowego jaki sport kiedykolwiek widział.