Tomasz Majewski w porannych kwalifikacjach uzyskał najlepszy wynik - 21,04. Poprawiając o siedem centymetrów rekord życiowy rozbudził apetyty kibiców. W finale było jeszcze lepiej. Polak bił kolejen rekordy, aż wreszcie pchnął kulę na odległość 21,51 m i wygrał całe zawody. Pół godziny później z głośników w Pekinie po raz pierwszy uslyszeliśmy Mazurek Dąbrowskiego.

Jednak medal Majewskiego był drugim zdobytym przez Polaków w piątek. Wcześniej uczynili to szpadziści, zajmując drugie miejsce w turnieju drużynowym. Rozpoczęli turniej od zwycięstwa 45:37 nad ekipą Ukrainy w ćwierćfinale, a w półfinale po dramatycznym boju pokonali Chińczyków 45:44, zapewniając sobie co najmniej srebrny medal. W pojedynku o złoto ich rywalem był najlepszy zespół ostatnich lat - Francja. Polacy przegrali 29:45.

Siatkarki wreszcie przerwały złą passę i wygrały swój pierwszy mecz. Zwycięstwo 3:0 z Wenezuelą przedłużyło nadzieje awansu do ćwierćfinału.

Świetnie spisywali sie dziś wioślarze. W niedzielę o medale walczyć będą m.in.trzykrotni mistrzowie świata - czwórka podwójna Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Koroli czwórka wagi lekkiej - Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda.

W konkurencji K-1 w kajakarstwie górskim piątek miejsce zajęła Agnieszka Stanuch. Również na piątym miejscu skończyli inauguracyjny wyścig żeglarski w klasie Star Mateusz Kusznierewicz i Domink Życki.

Zawiedli za to pływacy. Dziewiąte miejsce w eliminacjach wyścigu na 1500 m mistrza świata na tym dystansie - Mateusza Sawrymowicza, 17. czas, choć rekord Polski, Agaty Korc na 50 m stylem dowolnym oraz odpadnięcie Bartosza Kizierowskiego na tym samym dystansie stanowią dopełnienie słabego występu w Pekinie polskich pływaków.

Nie szło dziś też judokom. Janusz Wojnarowicz w kategorii +100 kg stoczył trzy pojedynki, a odpadł z turnieju po pierwszej porażce w repesażach. Po pierwszej walce odpadła też startująca w kat. +78 kg Urszula Sadkowska.

Lepiej było w lekkoatletyce. Nasz najlepszy płotkarz Marek Plawgo awansował do półfinału biegu na 400 m. Siedmioboistki Karolina Tymińska i Kamila Chudzik czterech konkurencjach plasują się na, odpowiednio, 8. i 21. miejscu, a Młociarz Szymon Ziółkowski awansował do finału.